Întrebări frecvente privind sinteza GHB (gama-hidroxibutirat)

TheWaterman

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 4, 2022
Messages
158
Reaction score
48
Points
28
Bună ziua, am o întrebare cu privire la procesul Sand Mayer. Voi termina procesul lăsându-mă cu GBL doar dacă mă opresc după pasul 4 în partea de extracție, deoarece se pare că tot ce urmează se transformă în GHB?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua, dacă am înțeles corect, doriți să obțineți GBL prin reacția Sandmeyer. Da, îl puteți obține la pasul 4.
 
View previous replies…

Jeffrey B.

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 25, 2023
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
îmi pare rău că am întârziat la petrecere, dar am o întrebare similară cu privire la acest traseu.
1. Distilăm GBL direct din RM în etapa 1a? Dacă da, GBL-ul nostru este în azeotropă cu apa? Și cum ar fi posibil acest lucru dacă este solubil în solvenți nepolari?
2. Dacă doar colectăm produsul până la etapa 4 prin extracție cu DCM din RM (și poate prin distilare, așa cum am menționat mai sus), ar trebui să îl putem transforma în orice sare de GHB ne dorim, nu-i așa?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Salut
1. Da, în mod direct. Există descrierea procesului, nu se formează un azeotrop.
2. Cea mai bună cale este reprezentată, puteți face calea dvs. dar va fi mai rău din cauza produselor secundare
 

Rumpelstiltskin

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 11, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Care este temperatura de reacție a Naoh cu GBL. Pentru că fierberea nu este bună, dar cum știm atunci că reacția are loc.

Cu alte cuvinte. La ce temperatură trebuie să aduc și să mențin amestecul de reacție?
 

DMTCalendar

Don't buy from me
New Member
Joined
May 23, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Aș pune un condensator de reflux pe el pentru o vreme. Nu am ars niciodată GHB la chestia dezgustătoare din plastic... poate 100c, apoi așteptați 30m și verificați PH-ul din nou... răciți proba pe care o analizați la temperatura camerei... jucați după ureche... ajustați ușor căldura... țineți un jurnal ca să vă puteți îmbunătăți abilitățile... Întotdeauna folosiți GBL pentru a ajusta dacă îl aveți (cred eu).. Laudă, mătușă B, zeiță obscenă.
multă dragoste, (ceva invidie prietenoasă, heh)
chemmy
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Pentru reacția acidului bromobutiric cu etoxid de sodiu, se poate face mai "dens"?

60 de grame în 500 ml de soluție de etoxid nu mi se pare ideal, dacă s-ar putea spune că ar fi dublu sau mai mult, atunci cred că am putea vorbi.

S-ar putea face acest lucru cu o concentrație mai mare de soluție de etoxid de sodiu, pentru a o face mai "densă" în ceea ce privește cantitatea de reactanți și de produs care poate fi obținută? Ce procent reprezintă soluția inițială, conform mesajului?
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Aș sfătui pe oricine încearcă să sintetizeze GHB prin GABA să fie foarte atent la excipienții adăugați la GABA (dacă îl cumpărați ca supliment alimentar, de exemplu), deoarece unii fac GABA insolubil în apă.
 

TheAlchemist23

Don't buy from me
Resident
Language
🇮🇹
Joined
May 24, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Literalmente, prima mea sinteză în 2006... Încă îmi amintesc hiper-simplitatea efectuării acestei sinteze într-o singură etapă de la butiro-lactonă la oxibat de sodiu; pe atunci am folosit ruta de sinteză "Chems-R-Us" care a funcționat de minune. După mai mult de 300 de compuși testați în 15-16 ani, NaGHB rămâne, în special atunci când este cuplat cu un superior (DYOR, fiți în siguranță, băieți), unul dacă nu cel mai minunat combo recreațional vreodată. Nici un gabapentinoid nu a furnizat vreodată euforia, producând în același timp zero mahmureală ca acest carbohidrat endogen minunat de simplu!
 

Jorg

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 14, 2024
Messages
16
Reaction score
12
Points
3
Există vreo modalitate de a face reacția Sandmeyer fără aparat de distilare? Am reușit să-l stric pe al meu... Este Gbl atât de murdar prin această metodă?

 

diyguy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 5, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Hei, băieți, mă confrunt cu o mare problemă de upscalling pentru producția mea de GHB. Cam voi arunca o privire poate?


Mulțumesc
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Bună ziua, domnule, dacă gbl meu este sodiu poate folosi?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Alo, GBL nu poate fi sodiu. Sodiul este un metal, în timp ce GBL este o substanță organică.
 
View previous replies…

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Am cumpărat că este sub formă de pulbere. Se poate utiliza?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Aveți, probabil, acidul γ-hidroxibutiric CAS Number502-85-2, nu GBL.
Da, îl puteți utiliza.
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Aplicația mea este
Y-Butirolactonă (4-hidroxibutric acid lactoză - nr. cas: 96-48-0. Este același lucru?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Nu, această substanță este lichidă.
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Dar a mea este chiar pudră. Pulberea și lichidul sunt, de asemenea, identice, nu-i așa?
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Produsul finit conform rețetei dvs. este lichid sau cristal?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Înțelegeți limba engleză?
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Nu înțelegeți
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Am urmat perfect sinteza și voi explica aici cum am purificat produsul final.
Într-adevăr, după sinteză, NaGHB obținut era maro. De remarcat că nu distilasem GBL-ul (GBL-ul era galben) și că distilarea acestuia fără vid părea să îl descompună, deoarece devenea din ce în ce mai portocaliu/maroniu
Așadar, am dizolvat NaGHB-ul maro într-un minim de metanol anhidru (funcționează și etanolul anhidru). Este important ca acesta să fie anhidru. Tot ceea ce nu se dizolvă este aruncat. Apoi am adăugat acetonă și se formează un precipitat alb. Se adaugă mai multă acetonă până când tot NaGHB-ul precipită. Impuritățile au rămas solubilizate în soluție. Precipitatul a fost filtrat în vid și spălat cu acetonă, rămânând NaGHB alb. Acetona reziduală a fost evaporată din NaGHB. Punctul de topire a fost exact cel al NaGHB.
Am folosit această metodă deoarece am avut probleme în a realiza o recristalizare corectă care să dea un produs pur.
 
Top