HIDROCLORURA DE METILAMINĂ (HCL)- nu este o glumă

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
Și astfel, acest post este conceput mai mult pentru utilizatorii noi. scopul acestui post este de a scăpa de mici greșeli în timpul preparării metilaminei. dacă știți deja totul și acest articol nu este nou pentru dvs., atunci vă rugăm să puneți doar un "Like" bold și puteți adăuga experiența dvs. în comentarii.

Pentru prepararea metilaminei apoase, după cum probabil știți deja, veți avea nevoie direct de clorhidrat de metilamină, apă distilată, alcali - aka hidroxid de sodiu NaOH sau hidroxid de potasiu KOH.

Să începem dragul meu cititor. Voi lua calcule pentru 150 de grame de clorhidrat de metilamină hcl


Calcule pentru a obține o soluție de metilamină din 150 de grame de clorhidrat de metilamină:


1. Dizolvarea alcaliului:
2. Adăugarea alcaliului la clorhidrat de metilamină:

Nu adăugați tot alcalinul dintr-o dată, deoarece acest lucru poate provoca o creștere bruscă a pH-ului și pierderea de metilamină.!!!!!!
Se recomandă adăugarea alcaliului în porții mici (20-30 ml fiecare), agitând după fiecare adăugare.
Monitorizați pH-ul soluției:
Utilizați un pH-metru pentru a monitoriza pH-ul soluției.
Valoarea pH necesară:
Pentru NaOH: 11-12
Pentru KOH: 12-13
Adăugați alcali până când se atinge valoarea pH-ului țintă. Consider că acest pas este cel mai important pentru prepararea metilaminei apoase.
100 g de alcalin pur (NaOH sau KOH) trebuie dizolvate în apă distilată.

Volumul de apă:
Aproximativ 250-300 ml de apă distilată vor fi necesari pentru a dizolva complet 100 g de alcali.
Volumul exact de apă poate varia ușor în funcție de alcaliul utilizat și de concentrația dorită a soluției.


Agitarea:
În recipientul dorit ( borcan de sticlă în cazul meu), se toarnă leșia și se toarnă apa.
Agitați bine soluția până când leșia este complet dizolvată.
Puteți folosi un agitator magnetic sau pur și simplu agitați flaconul cu mâna.
NU UITAȚIȘI FIȚI ATENȚI: LEȘIA SE VA ÎNCĂLZI ATUNCI CÂND INTRĂ ÎN CONTACT CU APA. Puteți pregăti în prealabil un recipient cu apă rece adăugându-i gheață. în caz de încălzire puternică, răciți în apă rece - asta din experiența mea. După dizolvarea completă a leșiei în apă distilată, lăsați borcanul să se răcească la temperatura camerei, pe măsură ce se răcește treceți la a doua etapă.



2. Adăugarea alcaliului la clorhidrat de metilamină:

Nu adăugați toți alcalii deodată, deoarece acest lucru poate provoca o creștere bruscă a pH-ului și pierderea metilaminei.!!!!!!
Se recomandă adăugarea alcaliului în porții mici (20-30 ml fiecare), agitând după fiecare adăugare.
Monitorizați pH-ul soluției:
Utilizați un pH-metru pentru a monitoriza pH-ul soluției.
Valoarea pH necesară:
Pentru NaOH: 11-12
Pentru KOH: 12-13
Adăugați alcali până când se atinge valoarea pH-ului țintă. Consider că acest pas este cel mai important în prepararea metilaminei apoase.



3. Precipitarea și filtrarea:

După ce s-a adăugat toată cantitatea de alcali și pH-ul a atins valoarea țintă, se lasă soluția să se decanteze.
Un precipitat de clorură de sodiu (NaCl) va cădea la fund.
Filtrați soluția printr-un filtru (cum ar fi un filtru de vid).
Clătiți precipitatul de clorură de sodiu cu o cantitate mică de apă pentru a îndepărta orice reziduu de metilamină - acest lucru este opțional.

NARRAT.

150 g clorhidrat de metilamină (CH₃NH₂HCl)
100 g alcali (NaOH) cu o puritate de 98
250 ml apă distilată

1. Calculați concentrația molară a clorhidratului de metilamină:

Masa molară a CH₃NH₂HCl = 74,53 g/mol

Moli de CH₃NH₂HCl = 150 g / 74,53 g/mol = 2,01 mol

2. Calculați concentrația molară a alcaliului:

NaOH masă molară = 40 g/mol

Puritate NaOH = 98%

Moli de NaOH = (100 g * 0,98) / 40 g/mol = 2,45 moli

3. Determinați volumul soluției:

Volumul soluției = 250 mL = 0,25 litri

4. Calculați concentrația molară a metilaminei (CH₃NH₂):

În reacția de neutralizare a clorhidratului de metilamină (CH₃NH₂HCl) cu un alcalin (NaOH), se formează metilamină (CH₃NH₂) și apă (H₂O):

CH₃NH₂HCl + NaOH → CH₃NH₂ + NaCl + H₂O

Din ecuația reacției, se poate observa că 1 mol de CH₃NH₂HCl produce 1 mol de CH₃NH₂.

Prin urmare, concentrația molară de CH₃NH₂ în soluție este:

[CH₃NH₂] = (2,01 mol CH₃NH₂HCl) / 0,25 L = 8,04 mol/L Probabil că calculele nu sunt tocmai corecte, dar cei care au mai multă experiență și cunoștințe, vă rugăm să participați la corectarea calculelor.

Asta e tot. Nu uitați să vă abonați și să puneți un like gras dacă a fost util. Vă mulțumesc.

P/S Aș dori să fac o mențiune specială și să-mi exprim recunoștința: @Marvin "Popcorn" Sutton și @WillD, și, desigur, forumului: BBgate.com
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
!!!addendum: de ce altceva acest articol? ideea este că în etapa de adăugare a alcalinului dizolvat la MA hcl am făcut o greșeală. și anume, l-am adăugat foarte repede și, după cum v-ați dat deja seama, pierderea calității metilaminei apoase și, în cele din urmă, randamentul de slabă calitate al 4mmc.
 

HeavenChem

Don't buy from me
Resident
Joined
May 5, 2022
Messages
11
Reaction score
7
Points
3
Bruh, ai folosit prea mult alcali
Se poate crea regruparea bazei libere la pirazine din cauza instabilității 4-MMC în soluții alcaline cu oxigen.
Încercați să utilizați un dezavantaj ușor de alcalin pentru a preveni reacțiile secundare
 

HeavenChem

Don't buy from me
Resident
Joined
May 5, 2022
Messages
11
Reaction score
7
Points
3
De asemenea, adăugați NaOH direct la sarea de metilamină. Mai bine să pregătiți o soluție de apă alcalină și să o răciți. Același lucru trebuie să faceți și cu soluția de apă a sării dvs. În acest caz, după reacție veți obține o bază fără metilamină destul de bună
Asigurați-vă că folosiți suficientă apă, deoarece clorura de sodiu poate înlocui metilamina și gazul va dispărea mult mai repede
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18

Sincer, nu înțeleg de ce metilamina HCl este mai accesibilă în acel moment, doar sintetizează metilamina din nitrometan sau acetamidă.
bdw creșterea ph-ului nu este motivul pierderii de metilamină dacă adăugați o cantitate mare de bază, ci pur și simplu căldura generată de reacțiune, de aceea aș recomanda, dacă doriți să utilizați această metodă, să adăugați apă la HCl de metilamină și să o puneți la frigider până se răcește bine.

De asemenea, doar pentru a spune această metodă este barbar contaminarea metilamină în acest fel și apoi nu eaven rl-l de lucru ca haide omule este realy atât de greu?
folosiți carbonat sau bicarbonat în loc de hidroxid, picurați-l în HCl-ul de metilamină în timp ce îl încălziți și bolborosiți metilamina prin apă rece ca gheața sau metanol ig foarte rece. această metodă este mult mai bună și produce o soluție pură.

dar pur și simplu contaminarea metilaminei cu NaOH și NaCl este pur și simplu barbară.
utilizați cel puțin un exces de metilamină HCl astfel încât să fie contaminată "doar" cu NaCl.
Întotdeauna ar trebui să căutați o puritate cât mai mare, cu atât mai mult dacă reactivul va fi utilizat pentru medicamente sau pentru ceva care urmează să fie ingerat.

Deci, în concluzie, nu îmi va plăcea postarea dvs.
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
Salutări. o completare excelentă la articolul meu. vă mulțumesc pentru împărtășirea cunoștințelor dvs. se pare că o experiență minunată. da, sunt de acord că ar trebui să încercați să obțineți mai întâi puritatea produsului. dar am uitat, de asemenea, să adaug că nu toate substanțele sunt disponibile pentru cumpărare. nu sunteți de acord? de aici această metodă de preparare. mi-a plăcut comentariul dvs. ar fi chiar mai bine dacă ați putea deschide propriul dvs. fir pe un ghid detaliat. dacă nu vă deranjează sau puteți să-l adăugați aici. sunt sigur că toată lumea se va bucura de experiența dvs. mulțumesc.
 

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
Excelent post. Puteți scrie unul pentru metilamină Hcl la metanol vă rog? (Fără gazare)
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
Nu prea înțeleg întrebarea dvs. încercați să o reformulați.
 
View previous replies…

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
Pot obține metilamină aq în metanol prin înlocuirea h20 cu Meoh?
 

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
@EHRMANTRAUT Am găsit răspunsul. Mulțumesc în orice caz
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Succes la conversia metilaminei în metanol, amice, această pregătire cu siguranță nu va fi ușoară
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
aveți dreptate. există mai multe metode scrise pe internet, dar conversia clorhidratului de metilamină în metanol este un proces complex în mai multe etape
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nu menționați acest lucru aici, dar trebuie precizat că baza dvs. este stoechiometrică doar pentru HCL. Atât timp cât rămâneți la moli până la sfârșitul fiecărui calcul, totul este în regulă, dar dacă convertiți molii în grame prea repede, veți da-o în bară
1 mol Ch³nh²hcl=1 mol de Ch³Nh² +1 mol de HCL
1 mol de NaOH neutralizează 1 mol de HCL
Ch³Nh² nu este utilizat în calcul
 

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8

Așadar, la câte ML de soluție de metilamină 40% este echivalentă această formulă?
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Dacă nu poți să faci matematică simplă și trebuie să primești informații cu lingurița, chimia nu este pentru tine, mai ales că nu este ceva ce oamenii ar trebui să consume.
 
View previous replies…

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8
Du-te dracului, tipule, dacă nu vrei să răspunzi, taci dracului din gură, nu te-am întrebat niciodată, nu trebuie să pretinzi că ești un expert aici
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
brother u cant eaven do stoichiometry thats not being an expert thats the most basic u can get.....
 

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8
Toată lumea începe fără să știe nimic, eu doar îmi pun întrebări și învăț, nu înțeleg ce s-a întâmplat cu tine? Deci acest lucru poate fi discutat doar de oameni care știu deja totul? Tu te crezi cine? șoarece de bibliotecă?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Cred că 8 mol. CH³NH² = 27%. Pe baza a ceea ce văd, 12 mol reprezintă 40% în apă și 9 mol pentru metanol
 
Top