P2P la (d)-fenil-2-propanol posibil?

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Bună ziua am în căutarea pentru racemizarea L-meth, pe ceea ce interesant și anume, a fost vorba despre p2p = > cu drojdie redzuieren =>bromurarea alcoolului la (d)-fenil-2-bromopropane. La întrebarea mea asta ar fi posibil? Deoarece nu am cunoștințe reale de chimie, dar dacă acest lucru este posibil am salva mult mai rău. Dacă există interes, aș putea împărtăși link-ul
 

Attachments

  • oiQbEJsG5D.pdf
    741 KB · Views: 892

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Bună ziua, am văzut o sinteză P2NP care produce în principal izomerul d. Nu ar fi atunci în timpul conversiei la P2P să preia produsul D?
 

Attachments

  • 0lSu9P1HVE.jpg
    0lSu9P1HVE.jpg
    743.5 KB · Views: 316

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Asta este una interesantă, nu am știut acest lucru, cool! Desigur, nu P2NP este ceea ce se fabrică, ci are o grupă de alcool adăugată pe primul carbon, este precursorul direct al norfedrinei, așa cum P2NP este precursorul direct al amfetaminei.

Acest lucru înseamnă că aveți nevoie de arme mai grele decât NaBH4/CuSO4 pentru a obține d-amfetamină, bineînțeles RP/H3PO3/H3PO2 + I sau mesteacănul va face truc, alte câteva metode îmi vin în minte.

Dar nu am nici cea mai vagă idee de ce prin condensarea benzaldehidei cu nitroetan cu trietilamină ca catalizator se obține nitroalcoolul și nu compusul numai nitro așa cum se știe. De asemenea, de ce este selectiv nu numai pentru configurația cis sau trans, aceasta este, de asemenea, o surpriză. Ciudat.
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
Vedeți videoclipul pe forum
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Bună ziua
vă mulțumesc, cunosc deja sinteza generală pentru p2np. Ceea ce caut este o sinteză sterospecifică pentru P2P pentru a crește randamentele. În același timp, să evit separarea izomerilor. Din imaginea pe care am postat-o am înțeles că sinteza p2np are un conținut mai mare (izomer d). Întrebarea mea este dacă transformarea în P2P preia apoi raportul izomerilor sau din nou același raport 50/50 vine ca de obicei. nu am pregătire de chimist, deci nu mă pricep. De asemenea, nu știu dacă am înțeles corect imaginea.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, În orice caz, veți obține un produs racemic (50/50) de metamfetamină/amfetamină. Cel mai simplu mod este să separați izomerii de racemat.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
primul lucru pe care ar trebui să îl știți este că nici p2p, nici p2np nu sunt chirale, alcoolul secundar are într-adevăr doi stereoizomeri, reducerea stereospecifică cu drojdie este destul de complicată și vă recomand cu amabilitate felii de morcov (sună amuzant, dar am făcut o mulțime de experimente cu acesta, chiar dacă nu este chiar p2p), având fenil-2-propanol într-o formă optic pură nu înseamnă că nu îl veți racemiza în reacția de halogenare (aveți nevoie de bromare stereoselectivă pentru a vă asigura), înlocuirea halogenului cu amino sau metilamino poate duce, de asemenea, la un amestec racemic, sfatul meu este să utilizați acid L-tartaric pentru a rezolva amina finală, apoi racemizați izomerul mai puțin dorit (L) din soluția rămasă
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Asta este exact ceea ce căutam Mulțumesc. Cercetez racemisirungul de ceva timp, dar nu prea pot merge mai departe. Aveți experiență experimentală cu acest proces?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Există mai multe subiecte despre această problemă. Uitați-vă pe forum.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Mulțumesc G. Patton Am reușit să separ izomerii. Dar am probleme cu izomerul L(-) nedorit pentru a se racmesiza din nou la izomerul dl-

 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
racemizarea este o problemă de echilibru pe care, în mod normal, chimistul trebuie să o evite... apare, de obicei, atunci când amestecul este amestecat prea mult timp și/sau încălzit prea mult timp... în timp ce făceam cercetări, mă concentram pe metode de rezoluție sau stereoselective, nu pe sinteza LSD-ului, deci nu era scopul meu să racemizez nimic (a fost mai degrabă oops).... vă promit că veți înțelege pe deplin toate acestea dacă nu vă opriți să le învățați moleculele printr-o strategie bună și într-o manieră clară pas cu pas, mergând din ce în ce mai adânc... veți vedea că oamenii de aici sunt receptivi să vă ajute
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
btw, chimia ta pare să fie pe partea superioară, deoarece ai postat o problemă care dovedește o gândire complexă, dar arată, de asemenea, că ai sărit peste unele lucruri de bază, așa că continuă munca bună (în chimie, conceptele sunt construite unele peste altele, deci este natural să sari peste lecții fără a le înțelege complet, dacă spunem că ești autoeducat în subiect, prin urmare, trebuie să citești din nou lucruri pe care le credeai niciodată utile)
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ok, mulțumesc tuturor pentru ajutor și sfaturi. În orice caz, voi continua să învăț, de asemenea, au dreptate în declarația lor.
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Subiectul este, de asemenea, de mare interes pentru mine, deși din alt punct de vedere. Rezolvarea bazei libere racemice de metamfetamină se poate face fără solvent prin compusul meu preferat (grin):
Acid O,O`(+)-dibenzoil-d-tartaric în randamente bune. (80-85% ).

Cu toate acestea, am vrut să întreb dacă cineva are experiență cu așa-numitul proces RRR. RRR înseamnă rezoluție-racemizare-reciclare, pentru a re-racemiza l-izomerul nedorit înapoi la un amestec racemic 50:50. Acest proces se realizează folosind o cantitate mică de inițiator radicalic, cum ar fi AIBN, și o sursă de radicali tiil (adică tioglicolat de metil). În acest fel, se pot crește randamentele de la 50% teoretic la peste 90% prin derularea procesului de mai multe ori. Nu am putut găsi nicio procedură rezonabilă scrisă până acum.
 

花谢花开

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 12, 2023
Messages
16
Reaction score
3
Points
3
Ce acid dibenzoil tartric utilizați pentru a împărți cas? Este vorba de partea lichidă sau de partea cristalină? Puteți explica în detaliu? Sunt de acord cu această metodă. Cred că este mai bună decât acidul tartric. Vă mulțumesc.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Iată ce trebuie să știți....

Rezoluția optică a N-metilamfetaminei prin formarea sării diastereoisomerice cu acidul 2R,3R-O,O´-Di-p-toluoyltartaric
DÁVID KOZMA, ZOLTÁN MADARÁSZ, CSABA KASSAI ȘI ELEMÉR FOGASSY
Departamentul de Tehnologie Chimică Organică, Universitatea Tehnică din Budapesta, Budapesta, Ungaria
CHIRALITY 11:373-375 (1999)
 

Attachments

  • APgLzjaD58.pdf
    57 KB · Views: 365

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Rezoluția olandeză și o mulțime de alte lucruri referitoare la toate acestea bine explicate:

RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN

Rezoluții ale racematelor prin cristalizare
Aditivi și atriție
Proefschrift
 

Attachments

  • JRdgfBtFPb.pdf
    8.2 MB · Views: 351

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Poate că acest lucru vă va ajuta în continuare Nu l-am testat personal încă. M-aș putea uita în folderele mele poate găsesc încă PDF-ul original

Procedură generală pentru experimentele de racemizare. A
soluție 0,06 M de amină (100 mg) și tiol (1,2 sau 0,2 echiv.)
în benzen a fost refluzionată timp de 2 h (condiție stoechiometrică) sau 7
h (condiție catalitică) în prezența AIBN (o cantitate totală
cantitatea globală de 20 mol % de AIBN a fost împărțită în trei
porții (atunci când timpul de reacție > 2 h) care au fost adăugate succesiv la fiecare 2 h). După concentrare, reziduul a fost diluat
cu HCl (1 M), iar soluția a fost spălată cu Et2O. Faza
faza apoasă a fost basificată cu carbonat de sodiu saturat
și extrasă cu Et2O. Amina pură a fost izolată după
uscare pe MgSO4 și concentrare
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
ca un chimist adevărat!
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Am acces la aibn și thiol, dar aș aprecia dacă m-ați ajuta cu ratele corespunzătoare convertite în kg de L-meth freebase? Voi posta rezultatele mele
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Există pdf
 

Attachments

  • xz9L7sFYwj.pdf
    94.1 KB · Views: 582

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Grozav, mulțumesc Acab1312, ai deja mai mult decât a arătat cercetarea mea. Voi încerca cu siguranță această procedură, singura problemă este unde să obțin AIBN, orice sugestii, în afară de brațele mari extinse ale LE.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
părinții mei l-au aruncat (împreună cu alte lucruri care ne-ar face pe amândoi să plângem dacă ar fi să le menționez)
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Pentru AIBN am găsit doar ceva din China
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
există o listă pe acest forum undeva și o adresă de e-mail a lui constantilyos sau ceva de genul ăsta.... utilizatorii îi dau recenzii bune deoarece tipul va trimite aproape orice produs chimic cu mare discreție la prețul său (care este puțin peste prețul sigmaaldrich)
 
Top