P2P la (d)-fenil-2-propanol posibil?

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Poate că acest lucru vă va ajuta în continuare Nu l-am testat personal încă. M-aș putea uita în folderele mele poate găsesc încă PDF-ul original

Procedură generală pentru experimentele de racemizare. A
soluție 0,06 M de amină (100 mg) și tiol (1,2 sau 0,2 echiv.)
în benzen a fost refluzionată timp de 2 h (condiție stoechiometrică) sau 7
h (condiție catalitică) în prezența AIBN (o cantitate totală
cantitatea globală de 20 mol % de AIBN a fost împărțită în trei
porții (atunci când timpul de reacție > 2 h) care au fost adăugate succesiv la fiecare 2 h). După concentrare, reziduul a fost diluat
cu HCl (1 M), iar soluția a fost spălată cu Et2O. Faza
faza apoasă a fost basificată cu carbonat de sodiu saturat
și extrasă cu Et2O. Amina pură a fost izolată după
uscare pe MgSO4 și concentrare
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Am acces la aibn și thiol, dar aș aprecia dacă m-ați ajuta cu ratele corespunzătoare convertite în kg de L-meth freebase? Voi posta rezultatele mele
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Aș refluxa amestecul nu înseamnă că refluxul va începe la toluen b.p și 0,06M este concentrația în grame va depinde de cantitatea de solvent utilizată.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Iată greutățile tuturor celor 3.

L metamfetimă 149,23g/mol
Tiogilcolat de metil 106,14g/mol
AIBN 164,21g/mol

Prin urmare ar fi 1 mol L-meth și spune 0.2 egal deci 106.14x0.2=21.22g. Și un 20% pentru aibn este 32.84g.

Deci, să spunem că am făcut 149.23g L-meth freebase cu 500ml toluen și 21.22g tiol și refluxat timp de 7 ore în timp ce la fiecare 2 ore adaug 10.94g (32.84/3=10.94g) de AIBN.

Ar fi acestea cifrele corecte? Sunt încă puțin confuz cu privire la acest 0,06M și la modul de mărire a acestuia
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
500 ml de toluen per mol? Cum se calculează?
Calculul de litri per mol din procesul de hârtie pentru concentrația 0,06M ar trebui să fie:
149.23gr*0.06M=8.95gr de freebase per litru
149.23gr/8.95gr=16.67L de solvent (toluen) per mol de freebase

Este o concentrație foarte mică, dar în reacțiile dintre radicali pot fi generate multe produse secundare, deci cred că acesta este motivul acestei concentrații mici.
Cred că nu ar fi probleme dacă s-ar utiliza de 10 ori această concentrație, folosind 1,66 l de toluen per mol de freebase.
Un alt aspect este de ce vă concentrați pe un proces de 7 ore când îl puteți face în 2 ore?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ok băieți, dar a încercat cineva să încălzească cu reflux în condiții ușor acide?
Simplu ca bună ziua.
Sunt dispus să pariez că va funcționa, întrebarea este cât de bine.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Pun pariu că așa va fi, dar există un motiv pentru care CHIMIA ESTE TRY așa că, prin urmare, cineva trebuie să experimenteze acest lucru cu un raft de tuburi de testare și diferite concentrații, pH, temperaturi și timpi de reacție ... munca de cercetare. "Nimeni nu a spus că a fost ușor, nimeni nu a spus că ar putea fi atât de greu, ne întoarcem la început" Coldplay-The Scientist.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Dispariția activității optice a unei substanțe nu este întotdeauna legată
cu dispariția chiralității moleculei. Ea poate fi cauzată și de transformări reversibile ale unuia dintre enantiomeri în celălalt, până când se ajunge la un amestec
echimolecular al ambilor enantiomeri (un racemic). Această transformare
numită racemizare poate avea loc spontan (adică, sub acțiunea ter¬
molecule, a se vedea exemple suplimentare pentru derivații optic activi ai bifenilului) sau sub acțiunea catalizatorilor acizi sau baci (v. vol. II, "Stereo-chimia II")

Și din vol. 2 Stereo-chimie, referindu-se la acidul tartric, dar putem trage unele concluzii că feniletilamina la care lucrăm are, de asemenea, parametri asemănători cu care face aceleași lucruri, cine știe poate este la fel. nu este un grup choh, dar nu se știe niciodată.


Racemizare. Prin încălzirea acidului (+)-tartrio
cu apă, la 160°, acesta este transformat în mare parte în acid mezo-tartricic (prin racemizarea unei singure grupe CHOH). În aceleași condiții, dar la 175°, se formează o proporție mai mare de acid (it)-tartric (prin racemizarea ambelor grupe CHOH). Această reacție este puternic catalizată de baze; la încălzirea cu o soluție de hidroxid de sodiu, racemizarea are loc la 100°. Acidul HCl dil. are de asemenea o acțiune catalitică, dar mai slabă (temperatura necesară pentru a observa reacția este de 120-140°).
Această reacție de racemizare este utilizată pentru obținerea acizilor mezo-tartaric și (±)-tartaric. Racemizări de acest tip sunt observate și cu alți acizi α-substituiți.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Nu cred că funcționează pentru racemizare, descarboxilarea sau hidroliza nu vor racemiza un L enantiomer freebase.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Bine, lăsați-mă să încerc și să postez aici rezultatele, bine?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
nu e de mirare că vă numesc șeful
Dacă trebuie să fie sub 90 de grade, aș folosi benzen, dar dacă 90 de grade nu sunt suficiente, utilizați toluen, xilen și așa mai departe
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Pe scurt, este vorba despre echilibru, iar timpul de reacție cred că este principala forță motrice (catalizatorul este, de asemenea, o necesitate). Îmi amintesc că nu am fost lăsat să las o reacție peste noapte pentru că profesorul meu mi-a promis că se va racemiza, iar eu lucram în laboratorul de stereochimie, deci echilibrul era dușmanul acolo.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
O voi face și cu apă, NaOH și HCL pe cele 3 căi, bine? După rezultate vorbim din nou.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Who calls me the boss?ahahah prima dată când văd asta nu cred hahah dar mulțumesc oricum ;-)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
ca un cercetător autentic!
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Acesta este planul meu:
Am L-Meth HCL Voi lua 45gr (15+15+15) și îl voi activa pe freebase.
Odată ce am L-meth freebase, voi efectua din nou procesul de separare tartrică pentru a încerca să obțin cantitatea maximă de enantiomer L.
Voi împărți L-meth freebase resparat în 3 părți egale și voi parcurge cele 3 rute, așa cum este detaliat aici.
Odată terminat, voi efectua din nou procesul de separare tartrică și vom vedea rezultatele.
Mulțumesc.
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Ei bine, propunerile de la btcboss20200 sunt bine întemeiate. Oricum, fiți pregătiți să aveți o mulțime de încercări pentru a obține rezultate decente. Eu aș începe cu o metodă care este cea mai apropiată de metoda din lucrare. Aceasta este efectuarea reacției ceteris paribus cu un raport diferit de solvent la L-Meth freebase. Din acest motiv, puteți să nu țineți cont de 0,06M, deoarece este mult mai mare. Apoi ați putea încerca o analiză în condiții de gaz inert. Acest lucru se face prin spălarea sistemului cu argon și asigurarea unui flux fluid de argon prin acid sulfuric, Acest lucru este necesar numai atunci când este necesară uscăciunea absolută. Eu nu cred acest lucru. Argonul este ușor de obținut sub formă de mici sticle sub presiune din magazinele de bricolaj.
Temperatura la care începe refluxul trebuie determinată prin încercarea cu un mic lot de testare. Nu este necesar să se țină seama de bp, aceasta este mai degrabă o excepție.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Toate acestea sunt progrese bune, voi posta și rezultatele... tot ce știu este că mi-am făcut temele cu privire la furnizorii chinezi în cantități mari, iar calculele nu permit mexicanilor să facă bani, chiar și la prețuri cu ridicata și costuri reduse ale forței de muncă, dacă nu reciclează... deci o fac cumva
 
Top