P2P la (d)-fenil-2-propanol posibil?

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Poate că acest lucru vă va ajuta în continuare Nu l-am testat personal încă. M-aș putea uita în folderele mele poate găsesc încă PDF-ul original

Procedură generală pentru experimentele de racemizare. A
soluție 0,06 M de amină (100 mg) și tiol (1,2 sau 0,2 echiv.)
în benzen a fost refluzionată timp de 2 h (condiție stoechiometrică) sau 7
h (condiție catalitică) în prezența AIBN (o cantitate totală
cantitatea globală de 20 mol % de AIBN a fost împărțită în trei
porții (atunci când timpul de reacție > 2 h) care au fost adăugate succesiv la fiecare 2 h). După concentrare, reziduul a fost diluat
cu HCl (1 M), iar soluția a fost spălată cu Et2O. Faza
faza apoasă a fost basificată cu carbonat de sodiu saturat
și extrasă cu Et2O. Amina pură a fost izolată după
uscare pe MgSO4 și concentrare
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Am acces la aibn și thiol, dar aș aprecia dacă m-ați ajuta cu ratele corespunzătoare convertite în kg de L-meth freebase? Voi posta rezultatele mele
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
procedura menționată mai sus este la scară analitică și trebuie mai întâi să înțelegeți clar tot ceea ce se spune (de exemplu, o soluție 0,06M de amină în benzen din 1 kg ar fi într-adevăr la scară industrială, iar benzenul este cunoscut ca fiind cancerigen, chiar dacă miroase frumos) trebuie să stăpâniți calculul de conversie intermolară și să înțelegeți pe deplin ce sunt echivalenții molari 20%... chimiștii scriu de obicei astfel pentru că este mai relevant pentru ei decât să aibă o rețetă de tip cheesecake
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Vă rog să mă scuzați dacă comentariul meu a fost puțin acid... stigmatul introducerii fosgenului pe câmpurile de luptă mă face să fiu oarecum arogant în aparență, dar nu sunt chiar o persoană atât de rea, doar poate dură cu cunoștințele chimice (și mai ales cu mine însumi). Calculând în locul tău, nu voi fi educativ, dar dacă încerci, promit să te corectez și să te îndrum cu amabilitate.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Iată care sunt greutățile celor 3.

L metamfetimă 149,23g/mol
Tiogilcolat de metil 106,14g/mol
AIBN 164,21g/mol

Prin urmare ar fi 1 mol L-meth și spune 0.2 egal deci 106.14x0.2=21.22g. Și un 20% pentru aibn este 32.84g.

Deci să spunem că am făcut 149,23g L-meth și 21,22g tiol și am refluat timp de 7 ore, în timp ce la fiecare 2 ore adaug 10,94g (32,84/3=10,94g) de AIBN.

Ar fi acestea cifrele corecte?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Nu uitați de concentrația de amine din soilvent, despre care se spune că este de 0,06M benzen (această concentrație este mult prea scăzută la scară preparatorie și se recomandă cu insistență înlocuirea benzenului cu toluen, cu excepția cazului în care există o relevanță a punctului de fierbere, benzenul fierbe la aproximativ 68C, iar toluenul la 110C)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Corecție: punctul de fierbere este relevant, deoarece trebuie să refluxați, deci aveți grijă la vaporii inhalați, deoarece este un carcinogen, chiar dacă nu este foarte puternic, poate induce leziuni hepatice grave în cazul expunerii cronice. De asemenea, punctul de fierbere al benzenului pe care l-am menționat este din memorie și ar trebui să îl verificați. Am încredere că masele molare au fost verificate de dumneavoastră, așa că nu am făcut nicio documentare, doar m-am asigurat că gândirea dumneavoastră este cea a unui chimist.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Corect, am găsit același proces cu ceva timp în urmă și problema este posibilă numai în cazul în care cantitățile mai mari nu funcționează corect, așa că mult timp pentru cantități mici nu am încercat-o.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Deci, ar fi L meth HCl sau aș putea folosi freebase? Și btcboss ce vrei să spui prin "cele superioare nu vor funcționa"? De asemenea, nu-mi place nici benzenul, poate un înlocuitor potrivit ar fi acetonitrilul, deoarece bp al benzenului este 80 și acetonitrilul 82?
 
Last edited:

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ar trebui să fie dintr-o soluție de L-Metil bază liberă cu tiol.
Vreau să spun că acest proces nu este eficient în cantități mai mari.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Există și alte modalități pe care le cunoașteți? Din lectura pe care am făcut-o, există multe articole care spun că cartelurile mexicane fac acest lucru la scară destul de mare... de ce acest lucru nu ar fi potrivit pentru scară largă?
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
De asemenea, sunt dornic să aprofundez acest subiect. Chiar și autoritățile UE scriu în publicațiile lor despre utilizarea masivă a acestui tip de metodă de "reciclare" pentru fracția L-meth eliminată altfel. Voi găsi unul dintre articole și îl voi posta aici.

Un subiect cu care chimistul clandestin trebuie să se confrunte întotdeauna, atunci când urmărește lucrări academice/științifice, este raportul ridicat dintre solvent și compus.pe care îl utilizează. Concentrația de 0,06M a bazei L-meth este ridicol de scăzută, pentru chimia pregătitoare sau pentru chimia clandestină decentă, destul de inutilă.
Deci, de fapt, trebuie să dezvoltăm o metodă practică derivată din informațiile existente, cum ar fi această lucrare.

Mi-e teamă că apelarea la cartelurile mexicane pentru sprijin nu este o cale alternativă de a aduna cunoștințe. *smile*

Am ceva experiență în "convertirea" și aplicarea articolelor științifice la condițiile din subsol, deși nu (încă) pentru metamfetamină.

O întrebare: Ce intrare din Tabelul5 din lucrare să determinați pentru L-meth /0.2equiv. respectiv metil-thio?
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Da, aș folosi doar suficient pentru a dizolva confortabil benzenul, deoarece acest lucru ar fi la scara de 25 kg și nu ar avea sens... Am toate substanțele chimice accesibile, astfel încât orice informații pe care le aveți ar ajuta, deoarece pot testa acest lucru destul de ușor... aveți idei de înlocuire a benzenului sau trebuie să fie utilizat benzenul
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Da, acest lucru pare rezonabil, ca regulă generală aș sugera un raport de volum de la 1:6 la 1:10, în acest caz 1:10 ar însemna 1 000 ml L-metamfetamină bază liberă dizolvată în 10 000 ml benzen.
Alegerea solventului este determinată de diverși factori. După cunoștințele mele, aceștia sunt punctul de fierbere atunci când se utilizează un reflux (HerrHaber a afirmat deja acest lucru), solubilitatea solventului în apă și viceversa atunci când se aplică proceduri sensibile la apă (de exemplu, reacțiile Grignard), toxicitatea menționată, polaritatea etc.
Deci, ce aș alege aici: Cred că și toluenul ar trebui să funcționeze, la fel ca și xilenul, Dar acetatul de etil? L-ați luat în considerare deja?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Din câte știu eu (nu sunt oficial chimist), AIBN este un inițiator radicalic, iar tiolul (în acest caz metiltiogilcolatul) reacționează cu AIBN creând un alt radical, astfel încât, ca radicali, aceștia au o viață scurtă în prezența oxigenului sau a apei, din acest motiv cred că ar fi dificil să se mențină un proces eficient la scară largă fără o atmosferă inertă.
Într-o atmosferă inertă ar putea fi posibil.
Fără condiții de atmosferă inertă aș încerca (de fapt când am timp liber sper să o fac) în condiții stoechiometrice (reflux 2 ore) cu aceste cantități:
0,06 M soluție de bază liberă în toluen
Metiltiociocolat 1,3 echiv
30 mol % AIBN
Motivul este că în mai puțin timp reacționează mai puține șanse de pierdere a produsului din cauza radicalilor în prezența oxigenului, din acest motiv aș adăuga puțin mai mult tiol și AIBN decât în procesul original.

ASTA ESTE CEEA CE AȘ TESTA EU NU ÎNSEAMNĂ CĂ ESTE O METODĂ OFICIALĂ SAU SIMILARĂ ȘI AȘ PUTEA GREȘI.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Am uitat să comentez despre celelalte modalități pe care le-ați întrebat:
O altă modalitate posibilă cu Raney Nickel ca catalizator în condiții de presiune. (Nu am încercat niciodată doar literatura de specialitate)
Oricum, nu-mi place să vorbesc atât de mult despre procese pe care nu le testez eu însumi, dar acesta este suficient de interesant pentru a participa chiar și profilul meu scăzut în chimie.
Acest doc ar putea ajuta cu procesul de fir.
https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/jo061033l
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Deci ați refluxa toluenul și nu doar l-ați aduce la 80c? Și la ce se convertește 0,06M în grame de bază liberă, sunt un pic confuz cu această parte
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Edit: Tocmai am găsit această publicație și figura conținută în aceasta.

Producția principală de Meth

FgKy6Zhawj
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Da, aceasta este aceeași publicație pe care am citit-o. Deci, să zicem 1 kg de bază liberă în 6 L de toluen cu adăugarea a 142,2 g de tiol și aduceți la căldură. Apoi, la fiecare 2 ore aproximativ, adăugați 73,3 g de AIBN... numerele mele par corecte? De asemenea, pentru că trec de la benzen la toluen, ar trebui doar să aduc la 80c sau să aduc toluenul la reflux la bp mai mare de 110c...
 
Top