Syntéza dextroamfetamínu (Nabenhauer, 1942)

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
hooo áno ok , vďaka
je možné uložiť časť L-amph?
 
Last edited:

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
čítal som pôvodný patent. tam sa píše, že na 2mol amfetamínu pridajú 1mol kyseliny vínnej a rozpustia ju v správnom množstve alkoholu. zahrejú do varu a odložia na kryštalizáciu. oddelia vodnú fázu od kryštálov a vykonajú ďalšiu rekryštalizáciu. túto operáciu niekoľkokrát zopakujú. potom sa do spojených vodných fáz pridá zásada, aby sa zvýšilo pH na 11. vzniknú dve fázy. jedna je olej. Pôvodný patent som pochopil dobre. prinesú takto vykonané činnosti príslušný účinok?https://patents.google.com/patent/US2276508A/en
Dva móly, napríklad 2'70 gramov, racemickej e-metylfenetylamínovej bázy reagujú s jedným mólom (1'50 gramov) kyseliny d-vínovej, čím vzniká d1-a-metylfenetylamín d-tartrát. neutrálna soľ. Takto získaná neutrálna soľ sa úplne rozpustí pridaním dostatočného množstva, napríklad asi jedného litra, absolútneho etanolu a zahriatím približne na teplotu varu. Roztok sa potom nechá vysušiť na izbovú teplotu za občasného miešania, aby sa zabránilo kryštalizácii. Kryštály sa prefiltrujú a zistí sa, že obsahujú prevažnú časť enantiomorfu laevo. Pri opätovnej kryštalizácii sa prevaha lenantiomorfu zvýši a proces sa opakuje, až kým nedôjde k ďalšej zmene optickej otáčavosti a odčítaniu koncentrácie 8 g na 100 cm3 vodného roztoku. Takto získaný produkt je Liz-metylfenetylamín d-tartrát. Zvyšok tuhej látky v materských lúhoch sa opakovane a systematicky kryštalizuje, čím sa získa ďalšia frakcia biz-metylfenetylamín d-tartrátu, ktorý sa môže čistiť rekryštalizáciou. d-a-metylfenetylamín sa môže ľahko získať z materských lúhov pridaním kyseliny vínnej za vzniku kyslých tartrátov a oddelením d-a-metylfenetylamín d-bitartrátu kryštalizáciou.
Voľná báza ktoréhokoľvek optického izoméru sa môže získať pridaním alkalického roztoku k d-tartrátu v prípade laevoizoméru a k d-bitartrátu v prípade dextroizoméru v nadbytku, napríklad pridaním vodného roztoku hydroxidu sodného, ktorý spôsobí oddelenie bázy vo forme oleja, ktorý sa môže získať a prečistiť akýmkoľvek známym postupom.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Dobrý deň, potrebujem pomoc! Vyskúšal som Rusznakovu metódu na rozlíšenie racemického amfetamínu. Tu je jediná informácia z Erowidu, snažil som sa vyhľadať článok, ale nič som nenašiel:

Zmes 0,1 mólu (13,52 g.) fenylizopropylamínu (alebo 14,92 g. metamfetamínovej bázy) v 60 ml benzénu, 0,05 mólu kyseliny d-vínnej (7,50 g.) v 30 ml vody a 2 g hydroxidu sodného (reagenčný alebo titrovaný ekvivalent) v 3 ml vody sa udržiavala 4 hodiny za občasného pretrepávania a organická fáza sa odparila, čím sa získalo 98 % L-fenylizopropylamínu. Vodná fáza sa extrahovala benzénom pri pH 13 a odparila sa, čím sa získalo 96 % D-enantioméru.

Použil som polovičné množstvá v porovnaní s opisom. Všetko prebehlo v poriadku, amfetamín som rozpustil, potom som bázu extrahoval 30 ml toluénu (nemal som benzén - mohol by to byť problém?), potom som pridal ostatné zložky a udržiaval asi 4 hodiny. Vytvorila sa nejaká zrazenina, ale nič, čomu by nepomohlo nejaké pretrepanie v oddeľovacom lieviku. Vodná fáza sa oddelila a alkalická fáza sa doplnila na PH 13. Na vrchu vody sa vytvorila pekná vrstva zásady, takže v tomto momente som si myslel, že je všetko v poriadku. Zásada sa extrahovala 30 ml toluénu, avšak po pridaní kyseliny acetónovej - sírovej došlo len k miernemu zrážaniu, ktoré sa nezväčšovalo, skôr začalo miznúť, keď sa na dne kadičky vytvorila malá vrstva kyseliny sírovej - voda.

Ako môžem zachrániť snáď extrahovaný D-amfetamín? Uložil som aj všetky fázy, takže ak niekto upozorní na chybu skôr, môžem to zvrátiť. Je to veľmi pekná a jednoduchá metóda a myslím si, že to išlo dobre, len som asi urobil strašné chyby pri jednoduchej extrakcii na konci. Vlastne som si chcel ešte raz prečítať Pattonovu tému o extrakcii, než som začal so záverečnou extrakciou, ale bol som príliš nadšený a jednoducho som sa do toho pustil.
Budem vďačný za akúkoľvek pomoc.

Moje tipy sú:
- Môj acetón nebol bezvodý - včera som destiloval acetón na NaSO4 a bol uchovávaný v uzavretej banke, ale nie v mrazničke.
- kyselina sírová obsahovala vodu (je dosť koncentrovaná, ale nie som si istý presne - medzi 90-95 %)
- Mal som vysušiť toluén pred pridaním kyseliny - alebo ho možno len trochu odpariť?
- Toluén nie je z nejakého (mne neznámeho) dôvodu vhodným rozpúšťadlom na túto extrakciu.
- Mal by som to obrátiť a pridať nejakú zásadu, potom vysušiť toluén a potom ho nechať odpariť?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Práve som si uvedomil, že som vynechal poslednú inštrukciu, ktorá môže byť riešením problému.

Vodná fáza sa extrahovala benzénom pri pH 13 a odparila sa ,čím sa získalo 96 % D-enantioméru.

Napriek tomu, aj keď odparovanie funguje, čo treba urobiť ďalej, aby sme získali D-amfetamín sulfát? Stačí jednoducho zrážať (acetón - kyselina sírová), ale po odparení? Prečo sa musí odparovať? Je dôvodom to, že toluén sa na rozdiel od IPA nemieša s kyselinou sírovou?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Áno, kyselinu L-amf D-vinnú môžete po zrážaní filtrovať. Prečo znovu vynaliezate koleso? Metóda v tejto téme.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Ospravedlňujem sa ;možno som čítal príliš veľa pre môj malý mozog ;)
. jasne to vysvetľujete v metóde..

Vďaka za vaše práce !
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ahoj Patton, keď si pri uvedenej extrakcii použil 6 g amfetamín sulfátu a potom si pridal polovičné množstvo kyseliny D-vinnej (v prepočte na mol). Myslím, že 3,3 g je príliš veľa, pretože pri výpočte molárneho množstva je potrebné zohľadniť voľnú bázu. 6 g amfetamín sulfátu je 4,4 g freebázy, čo je 0,0326 mol bázy (1 mol je 135 g). Potrebujeme 0,0326/2 Mol kyseliny vínnej, čo je približne 2,446 g. Dajte mi vedieť, či je moje uvažovanie na správnej ceste. Ak áno, potom je to vďaka vám za tému Amfetamínová soľ. Skúšala som túto extrakciu a snažila som sa vypočítať, koľko zrazeniny kyseliny L-amfetamín-D-vínnej by som mala dostať.

Mimochodom najprv som dostal príliš málo zrazeniny, len niečo nad 1 g po vysušení. Hádam preto autor patentu hovorí, že máme pokračovať v kryštalizácii, kým nedostaneme roztok so správnou rotáciou? Uvažujem o tom, že skúsim dať roztok do mrazničky, aby sa mohlo vyzrážať viac kyseliny L-amfetamín-D-vínnej? Bolo by to oveľa pohodlnejšie, keby sa kryštalizácia nemusela robiť toľkokrát.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Máte úplnú pravdu. Opravím svoju chybu.
Dajte nám vedieť váš výsledok, prosím.
 
Last edited by a moderator:

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Mám dve otázky.
Čo robiť s L-amf tartrátom, keďže jeho hlavné účinky nie sú pre používateľa veľmi žiaduce?
Aká je maximálna doba skladovania tartrátových solí v porovnaní so síranovými/fosfátovými?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Účinky slabšie ako d-amf sulfát.
Neviem to presne povedať, myslím si to isté.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Jednoducho by som vyradil L-amfetamín tartrát, inak aký zmysel má separácia?
Myslím, že tartrátové soli sú skôr hydrofilné, absorbujú vodu, takže ich skladovanie sa stáva problematickejším, rovnako ako amfetamín-HCL. Preto sú sulfátové/fosfátové soli žiaducejšie.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Dobrý deň, môže sa namiesto dusičnanu ortuťnatého použiť chlorid ortuťnatý?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
(II), (I) nebude fungovať
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Je to v izopropanole Použitie nitroetánu ako rozpúšťadla by tu bolo 1 stup 2 nehospodárne
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Môžete racemizovať 50 % lisoméru, ktorý vám zostane, a opakovať toľkokrát, koľkokrát je to možné. urobíte 3 z nich bam 90 % ish teoretický výťažok hľadaného izoméru.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ako sa to dá racemizovať? O takejto metóde som ešte nepočul.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Tu to máte, dobrý pane, z konských úst. trochu nebezpečné mať tieto veci voľne pohodené, takže sa to chemikovi vyrábajúcemu pre seba asi neoplatí. v tomto článku sa hovorí o metyl-amp. ale som si stopercentne istý, že to môžete urobiť aj s nemetylovaným variantom.

https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/methamphetamine/main-production-methods-europe_en#figure7
[/URL]
 
Top