Syntéza dextroamfetamínu (Nabenhauer, 1942)

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ospravedlňujem sa za spamovanie, ale našiel som kľúč. Obrázok, ktorý ste zverejnili, je z článku o stereochémii na Wikipédii. Je chybný. Ten článok je dosť ostro kritizovaný v sekcii Diskusia.

Obrázok, ktorý som zverejnil, je správny.

Predpony l a d sú len skratky pre dextrorotary alebo levorotary: na ktorú stranu molekula otáča polarizované svetlo. "l" =levo = doľava, "d" = dextro = doprava. Tieto predpony sú však staré a už sa nepoužívajú.
V modernom názvosloví boli nahradené (+) pre dextro a (-) pre levo.

Predpony L a D (veľké písmená ) sa vzťahujú na Fischerove projekcie molekúl a nemajú nič spoločné s tým, ako sa otáča svetlo, ale v akom smere sú nakreslené kľúčové časti molekuly. V tomto prípade sú vlastne OBRÁTENÉ vo vzťahu k predponám d a l : d je L a l je D.

Takže L-(+)-kyselina vínna znamená: "molekula kyseliny vínnej, ktorá je nakreslená s najvyššou prioritnou skupinou hore na Fischerovej projekcii a príslušnou skupinou smerujúcou doľavaa otáča polarizované svetlo doprava", teda dextrorotary, teda dextro, teda d-kyselina vínna. Ide o prírodnú formu kyseliny vínnej.

A, samozrejme, naopak, pre kyselinu D-(-)-vínnu.

Pokiaľ viem, oba izoméry kyseliny vínnej sa dajú použiť na rozlíšenie enantiomérov amfetamínov. Ak použijete D-(-)-kyselinu vínnu, vzniknú kryštály d-amf/D-tartrátu, a ak použijete L-(+)-kyselinu vínnu , vzniknú kryštály l-amf/L-tartrátu.
Použitie DL-kyseliny vínnej by bolo absolútne zbytočné, pretože by nič neoddelilo: oba enantioméry by sa rozpadli.

Uff.
Hovoril som.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Vaše objasnenie tu v troch komentároch tu bolo najobjasňujúcejšou a absolútne najužitočnejšou vecou, ktorú som za poslednú dobu kurva čítal. ďakujem. Viem, že ste to uverejnili pred 8 mesiacmi, takže to hovorím len teraz v prípade, že to nikto iný neurobí, toto som potreboval, aby som vyčistil vzduch o všetkých týchto sračkách... roky som to nechápal a bol som príliš zmätený, aby som sa pokúsil priblížiť k zmyslu.... ďakujem... vážne
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Veľmajster. Rozpustil som 11,8 gd kyseliny vínnej (cas:147-71-7) v 118 g metanolu, miešal a zahrieval, aby sa rozpustila. Potom som prilial 10 g vyvezenej voľnej bázy Xuan. Nepretržitý pokoj. Ale nič pevné sa neobjavilo. Je môj postup nesprávny? Môžete mi pomôcť?
 

Attachments

  • iPoJw7SVNH.jpeg
    iPoJw7SVNH.jpeg
    5.7 MB · Views: 520

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Aký je voľný základ Xuan?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Zaslal som vám videonávod, ako na to. Tento príspevok o amfetamíne. Pozorne si ho pozrite a prečítajte si časť s komentármi. Ak máte ďalšie otázky, napíšte do DM (náš chat).
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
@G.Patton Mám trochu zmätok v tom, čo je to enantiomér a na čo sa používa, takže ma prosím opravte, ak sa mýlim.

Takže prirodzene sa vyskytujúci a ľahko získateľný enantiomér je: Kyselina L-(+)-vínna, kyselina dextrovínna, kyselina d-vínna, kyselina (2R,3R)-vínna
Neprirodzene sa vyskytujúci a ťažko získateľný je: D-(-)-kyselina vínna, kyselina vínna, (2S,3S)-kyselina vínna

Takže ak použijem L-(+)-kyselinu vínnu na racemický amfetamín, soľ levoamfetamínu sa vyzráža a soľ dextroamfetamínu zostane v roztoku?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
 
View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Dobre, takže kyselina d-vínna je prirodzene sa vyskytujúca?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Prečo sa pýtate? Chceš to pestovať? lol
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Nie xD, D-(-)-kyselina vínna je len trápenie a nebol som si istý, či sa to dá urobiť s L-(+)-kyselinou vínnou. Vždy som z toho zmätený, pretože vraj kyselina d-vínna sa nazýva aj kyselina L-(+)-vínna a ja potom neviem, ktorá je ktorá
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Vždy hľadajte "prírodnú" a "lacnú", kyselinu vínnu, potom ste na bezpečnej strane.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Môžete použiť aj racemickú zmes.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Keďže viem, že to funguje, idem na to, neviete, či to funguje aj na MDMA?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Stačí cena a/alebo nedostatok kyseliny d-vínnej.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Áno, malo by to fungovať aj pre mdma, len s tým rozdielom, že musia udržiavať zrážky, nie roztok. Tiež uprednostňujem separáciu s h20/kyselinou vínnou nevýhodou aspoň 2 opakovania separácie. Ale z nákladovo-technických dôvodov si myslím, že to má väčší zmysel.
 

JoshL1221

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Dobrý deň, prepáčte, keď hovoríte "Zrážame d-amfetamín s dodatočným množstvom kyseliny d-vínnej.", koľko kyseliny d-vínnej sa používa? ďakujem.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Rovnaké ako v predchádzajúcom dodatku s malou nadstavbou.
 
Top