Syntéza dextroamfetamínu (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Vzali sme 6 g racemátu = 3 g D-amph+3 g L-amph
Dostali sme
výťažok 2,63 g = x %
3,0 g teórie = 100 %

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Ďakujeme za zaujímavú štúdiu. Prekvapujú ma však vaše pomery kyseliny vínnej.
6 g síranu amónneho je 3,49 g racemickej amónnej zásady. Prečo potom používate 2,45 g d-vínnej kyseliny? Má prísť v molárnom pomere 1:4, t. j. stačí 0,97 g d-vínanu???
 
Last edited:
View previous replies…

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Vážený, vyzerá to, že ste zabudli, že kyselina vínna viaže dve molekuly zásady. Rovnako ako kyselina sírová. Musíte vydeliť [ 0,01632 mola (2,45g/150,09g/mol) ] / 2 = 1,23
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
75ckpt4HSC

1:1 rovnako ako v prípade metamfetamínov
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Urobili ste túto časť sami?
Ja som to urobil. Bol som dosť prekvapený, s výsledkom, potom som skontroloval vlastnosti...
Funguje to rovnako ako kyselina sírová: jedna molekula d alebo l kyseliny vínnej viaže 2 molekuly zásady.
Myslím, že vo vašom vysvetlení dextrometánu je rovnaká chyba. Alebo sa nadbytok kyseliny pridáva z nejakého iného technického dôvodu (napríklad zníženie rozpustnosti).
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ako ste túto skutočnosť zistili?
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
V určitých rozpúšťadlách to vidíte jasne, keď sa vám pridá kyslá soľ začne okamžite vyzrážať.
Poznáte hmotnosť, takže viete, koľko kyseliny musíte pridať.
Ak pridáte časť celej kyseliny, môžete odfiltrovať tuhé látky a pridať viac a uvidíte, či sa soľ vyzráža alebo nie.
Soľ sa prestane zrážať približne vtedy, keď dosiahnete molárny pomer 1:4.
Výťažok je približne 95.
Skúste to urobiť a uvidíte. Alebo radšej skontrolujte špecifikáciu kyseliny vínnej.
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/attachments/q6lca7lcd0-jpg.37905/
Z tohto príspevku.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ahoj. prečítal som si ešte raz zdroj tejto metódy [priložený k príspevku] a zistil som, že som sa mýlil vo svojom názore, ale aj ty vo svojom, milý @Pororo.

Ako uviedol autor, dva móly fenyletylamínu reagujú s jedným mólom kyseliny d-vínnej a vzniká roztok neutrálnej soli d,l-fenyletylamín d-tartrát (ako ste uviedli, 2 móly amínu a 1 mól kyseliny). D-fenyletylamínová soľ sa rozpustí v roztoku, zatiaľ čo l-izomér sa vyzráža. Takže moje pomery sú správne, ale význam mojich slov v komentároch vyššie nebol správny.
BYkt8cau3g

Veľmi si vážim vaše poznámky a pripomienky, pomohli ste mi nájsť chybu.
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Neviem, ako počítate, ale v mojich výpočtoch samozrejme NIE JE ŽIADNA chyba.
Ak chcete okysliť celý 1 mol zásady DL-vinnou kyselinou, musíte použiť 0,5 mólu tejto kyseliny.
Ak chcete z 1 mólu zásady vyextrahovať len D alebo L pomocou D alebo L-vínnej kyseliny, musíte použiť 0,25 mólu D alebo L kyseliny zodpovedajúcim spôsobom.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Vyššie som vám poslal citáciu Nabenhauerovej metódy. Pozorne si, prosím, prečítajte celý článok. Hovorím to isté.

V súlade s týmto článkom, ak vezmete pomer, ako ste uviedli (1mól amínu s 0,25 mólmi kyseliny d-vínovej), dostanete 0,2-0,25 mólu d-amín d-bitartrátu v zrazenine z 1 mólu voľnej bázy amínu.

YPkdf9lQsb


Rovnováha tejto reakcie (z citácie):

1 mol d,l-amínu + 1,2 mólu kyseliny d,l-vínovej = 0,5 mólu d-amín d-bitartrátu (2 diely aminovej bázy na 1 diel kyseliny)
soľ sa vyzráža

vezmete
1 mol d,l-amínu + 0,25 mol kyseliny d-vínnej = 0,25 mol d-amín d-bitartrátu, ako navrhujem. Pravdepodobne môžete získať d-amín d-vínanu (1:1 zásada:kyselina) soľ, ktorá je tiež nerozpustná v tomto rozpúšťadle. Je ťažké predpovedať. Nevidel som podrobnosti vášho experimentu. Len vaše slová.


Ak chcete dokázať svoje tvrdenie, vykonajte svoj experiment s obrázkami v sekcii komentárov alebo v novom príspevku.
 
Last edited:

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Mám vašu predstavu. Neviem, prečo si myslíte, že dostanete bitartrát. Môže to byť kvôli etanolu.

Ak som správne pochopil termíny, tartrát znamená 1:2, ale bitartrát znamená molárny pomer 1:1!!!

Ale ja etanol nepoužívam. Používam iné rozpúšťadlá.

Čo viem, kryštalizácia sa zastaví hneď, ako sa spotrebuje 0,25 mólu kyseliny s výťažkom 95 %. Potom, ak sa pridá 0,25 mólu opačnej kyseliny, zrážanie sa opäť začne s výťažkom 95 %.
A teraz, keď sa použilo 0,25 L a 0,25 D, ak sa pokúsim pridať viac kyseliny D alebo L alebo DL do materského lúhu - nič sa nestane. Vyzerá to, že tam nie je žiadna zásada, ph je tiež kyslé.
Na dôkaz, môže byť, môže byť, príležitostne. Nie som si istý, kedy budem opäť robiť separáciu amf, možno koncom septembra.
 
Last edited:
Top