HYDROCHLORID METHYLAMÍNU (HCL) - nie je to žiadny vtip

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
A preto je tento príspevok určený skôr pre nových používateľov. cieľom tohto príspevku je zbaviť sa drobných chýb pri príprave metylamínu. ak už všetko viete a tento článok pre vás nie je nový, potom stačí dať tučný "páči sa mi to" a v komentároch môžete pridať svoje skúsenosti.

Na prípravu vodného metylamínu, ako už asi viete, budete potrebovať priamo metylamínhydrochlorid, destilovanú vodu, zásadu - alias hydroxid sodný NaOH alebo hydroxid draselný KOH.

Začnime môj milý čitateľ. Vezmem si výpočty pre 150 gramov metylamínhydrochloridu hcl


Výpočty na získanie roztoku metylamínu zo 150 gramov metylamínhydrochloridu:


1. Rozpustenie zásady:
2. Pridanie zásady k metylamínhydrochloridu:

Nepridávajte všetky zásady naraz, pretože to môže spôsobiť náhly nárast pH a stratu metylamínu. !!!!!!
Odporúča sa pridávať alkálie v malých dávkach (po 20 - 30 ml) a po každom pridaní premiešať.
Monitorujte pH roztoku:
Na monitorovanie pH roztoku použite pH meter.
Požadovaná hodnota pH:
Pre NaOH: 11-12
Pre KOH: 12-13
Pridávajte zásady, kým sa nedosiahne cieľová hodnota pH. Tento krok považujem za najdôležitejší pri príprave vodného metylamínu.
V destilovanej vode by sa malo rozpustiť 100 g čistej zásady (NaOH alebo KOH).

Objem vody:
Na úplné rozpustenie 100 g zásady bude potrebných približne 250-300 ml destilovanej vody.
Presný objem vody sa môže mierne líšiť v závislosti od použitej zásady a požadovanej koncentrácie roztoku.


Miešanie:
Do požadovanej nádoby (v mojom prípade sklenenej nádoby) nasypte lúh a prilejte vodu.
Roztok dôkladne premiešajte, kým sa lúh úplne nerozpustí.
Môžete použiť magnetické miešadlo alebo jednoducho pretrepať banku rukou.
NEZABUDNITE A BUĎTE OPATRNÍ: LÚH SA PRI KONTAKTE S VODOU ZAHRIEVA. Nádobu so studenou vodou si môžete vopred pripraviť tak, že do nej pridáte ľad. v prípade silného zahrievania ochlaďte v studenej vode - to je z mojej skúsenosti. Po úplnom rozpustení lúhu v destilovanej vode nechajte nádobu vychladnúť na izbovú teplotu, keď vychladne, prejdite na druhú fázu.



2. Pridanie zásady do metylamínhydrochloridu:

Nepridávajte všetky zásady naraz, pretože to môže spôsobiť náhly nárast pH a stratu metylamínu. !!!!!!
Odporúča sa pridávať alkálie po malých dávkach (po 20 - 30 ml), pričom po každom pridaní sa premieša.
Monitorujte pH roztoku:
Na monitorovanie pH roztoku použite pH meter.
Požadovaná hodnota pH:
Pre NaOH: 11-12
Pre KOH: 12-13
Pridávajte zásady, kým sa nedosiahne cieľová hodnota pH. Tento krok považujem za najdôležitejší pri príprave vodného metylamínu.



3. Zrážanie a filtrácia:

Po pridaní celého množstva zásady a dosiahnutí cieľovej hodnoty pH nechajte roztok usadiť.
Zrazenina chloridu sodného (NaCl) klesne na dno.
Roztok prefiltrujte cez filter (napríklad vákuový filter).
Zrazeninu chloridu sodného prepláchnite malým množstvom vody, aby ste odstránili zvyšky metylamínu - tento postup nie je povinný.

HODNOTENIE.

150 g metylamínhydrochloridu (CH₃NH₂HCl)
100 g zásady (NaOH) 98 % čistoty
250 ml destilovanej vody

1. Vypočítajte molárnu koncentráciu metylamínhydrochloridu:

Molárna hmotnosť CH₃NH₂HCl = 74,53 g/mol

Moly CH₃NH₂HCl = 150 g / 74,53 g/mol = 2,01 mol

2. Vypočítajte molárnu koncentráciu zásady:

Molárna hmotnosť NaOH = 40 g/mol

Čistota NaOH = 98 %

Moly NaOH = (100 g * 0,98) / 40 g/mol = 2,45 mol

3. Určte objem roztoku:

Objem roztoku = 250 ml = 0,25 l

4. Vypočítajte molárnu koncentráciu metylamínu (CH₃NH₂):

Pri neutralizačnej reakcii metylamínhydrochloridu (CH₃NH₂HCl) so zásadou (NaOH) vzniká metylamín (CH₃NH₂) a voda (H₂O):

CH₃NH₂HCl + NaOH → CH₃NH₂ + NaCl + H₂O

Z reakčnej rovnice vyplýva, že z 1 mólu CH₃NH₂HCl vznikne 1 mól CH₃NH₂.

Preto je molárna koncentrácia CH₃NH₂ v roztoku:

[CH₃NH₂] = (2,01 mol CH₃NH₂HCl) / 0,25 l = 8,04 mol/l Výpočty pravdepodobne nie sú celkom správne, ale tí, ktorí majú viac skúseností a vedomostí, nech sa podieľajú na oprave výpočtov.

To je všetko. Nezabudnite sa prihlásiť a dať tučný like, ak to bolo užitočné. Ďakujem.

P/S Chcel by som sa osobitne zmieniť a vyjadriť vďaku: @Marvin "Popcorn" Sutton a @WillD, a, samozrejme, fórum: BBgate.com
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
!!!dodatok: prečo ešte tento článok. ide o to, že vo fáze pridávania rozpustenej zásady k MA hcl som urobil chybu. konkrétne som ju pridal veľmi rýchlo a ako ste si už uvedomili, strata kvality vodného metylamínu a nakoniec nekvalitný výťažok 4mmc.
 

HeavenChem

Don't buy from me
Resident
Joined
May 5, 2022
Messages
11
Reaction score
7
Points
3
Bruh, použili ste príliš veľa alkálií
Môže s vytvoriť preskupenie voľnej bázy na pyrazíny z dôvodu nestability 4-MMC v alkalických roztokoch s kyslíkom.
Pokúste sa použiť ľahkú ťahovú zložku alkálií, aby ste zabránili vedľajším reakciám
 

HeavenChem

Don't buy from me
Resident
Joined
May 5, 2022
Messages
11
Reaction score
7
Points
3
Aj vy pridávate NaOH priamo k soli metylamínu. Lepšie je pripraviť alkalický vodný roztok a urobiť ho studený. To isté je potrebné urobiť s vodným roztokom vašej soli. V takom prípade po reakcii získate celkom dobrú bázu bez metylamínu
Uistite sa, že používate dostatočné množstvo vody, pretože chlorid sodný môže nahradiť metylamín a váš plyn sa stratí oveľa rýchlejšie
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18

Úprimne povedané, nechápem, ako je metylamín HCl v tomto bode prístupnejší, stačí syntetizovať metylamín z nitrometánu alebo acetamidu.
bdw prudký nárast ph nie je dôvodom straty metylamínu, ak pridáte veľa bázy, je to jednoducho teplo generované reakciou, preto by som odporučil, ak by ste chceli použiť túto metódu, aby ste k metylamínu HCl pridali aj vodu a dali ho do chladničky, kým nebude pekne ľadový.

Takisto chcem povedať, že táto metóda je barbarská, keď sa metylamín takto kontaminuje a potom sa s ním nepracuje, ako keby to bolo tak ťažké?
stačí použiť uhličitan alebo hydrogenuhličitan namiesto hydroxidu kvapkať ho do metylamínu HCl počas zahrievania a metylamín prebublať ľadovou vodou alebo veľmi studeným metanolom ig. táto metóda je oveľa lepšia a vytvára čistý roztok.

ale jednoducho kontaminovať metylamín NaOH a NaCl je jednoducho barbarské.
použite aspoň prebytok metylamínu HCl, aby bol "len" kontaminovaný NaCl.
Vždy by ste sa mali snažiť o čo najväčšiu čistotu, o to viac, ak sa činidlo použije na drogy alebo niečo, čo sa má požiť.

Takže na záver nie, nebude sa mi páčiť váš príspevok.
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
Zdravím. skvelý doplnok k môjmu článku. ďakujem, že ste sa podelili o svoje vedomosti - zrejme ide o skvelú skúsenosť. áno, súhlasím s tým, že najprv by ste sa mali pokúsiť získať čistotu produktu. ale tiež som zabudol dodať, že nie všetky látky sa dajú kúpiť. nesúhlasíte? preto tento spôsob prípravy. váš komentár sa mi páčil. bolo by ešte lepšie, keby ste mohli otvoriť vlastné vlákno o podrobnom návode. ak vám to nevadí, alebo ho sem môžete pridať. som si istý, že všetci sa budú tešiť z vašich skúseností. vďaka.
 

Albert13

Don't buy from me
Member
Joined
May 15, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Ktorý uhličitan alebo hydrogénuhličitan
máte na mysli?
 

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
Skvelý príspevok. Mohli by ste napísať jeden pre metylamín Hcl na metanol, prosím ? (Bez splyňovania)
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
Vašej otázke celkom nerozumiem. skúste ju preformulovať.
 
View previous replies…

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
Môžem získať aq metylamínu v metanole nahradením h20 za Meoh?
 

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
@EHRMANTRAUT Našiel som odpoveď. Ďakujem bez ohľadu na to
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Veľa šťastia pri premene metylamínu na metanol kamarát, že predpríprava určite nebude jednoduchá
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
máte pravdu. na internete je napísaných niekoľko metód, ale premena metylamínhydrochloridu na metanol je zložitý viacstupňový proces
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Neuvádzate to tu, ale je potrebné uviesť, že vaša báza je stechiometrická len voči HCL. Pokiaľ sa budete držať mólov až do konca každého výpočtu, je to v poriadku, ale ak príliš skoro prevediete móly na gramy, pokazíte to
1 mol Ch³nh²hcl=1 mol Ch³Nh²+1 mol HCL
1 mol NaOH neutralizuje 1 mol HCL
Ch³Nh² sa vo výpočte nepoužíva
 

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8

Koľkým ML 40 % roztoku metylamínu teda zodpovedá tento vzorec?
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
mate, ak neviete urobiť jednoduchú matematiku a musíte byť informovaný, chémia nie je pre vás, najmä nič, čo by mali spotrebovať ľudia.
 
View previous replies…

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8
Choď do prdele, chlapče, ak nechceš odpovedať, jednoducho drž hubu, nikdy som sa ťa nepýtal, nemusíš sa tu tváriť ako odborník
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Brat u cant eaven robiť stechiometriu, že nie je odborník, že to najzákladnejšie u môže dostať.....
 

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8
V čom je teda problém, každý začína s tým, že nič nevie, ja sa len pýtam a učím sa, nerozumiem, čo sa vám stalo? Takže o tom môžu diskutovať len ľudia, ktorí už všetko vedia? Myslíte si, že ste kto? knihomoľ?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Domnievam sa, že 8 mol. CH³NH² = 27 %. Na základe toho, čo vidím, 12 mol je 40 % vo vode a 9 mol pre metanol
 
Top