Sinteza metilfenidata (Ritalina)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Uvod
GQo7x41CKB

Metodo sinteze metilfenidata (Ritalin; Concerta) lahko spoznate v tej temi. Gre za najpreprostejši način proizvodnje te snovi, ki ne zahteva zapletene steklovine, opreme in posebnih pogojev, kot so visok tlak, inertna atmosfera ali izjemno nizke ali visoke temperature. Najtežja težava te sinteze so redki predhodniki, kot je 1-fenil-2-(piperidin-1-il)etanon-1,2-dion. Kljub temu jih lahko kupite v posebnih trgovinah.

Možni so štirje izomeri metilfenidata, saj ima molekula dva kiralna centra. Ločimo en par izomerov threo in en par eritro, od katerih predvsem d-treo-metilfenidat izkazuje farmakološko želene učinke. Eritro diastereomeri so tlačni amini, kar je lastnost, ki ni skupna diastereomerom threo. Ko je bilo zdravilo prvič predstavljeno, so ga prodajali kot mešanico eritro:threo diastereomerov v razmerju 4:1, vendar so ga pozneje preoblikovali tako, da vsebuje samo threo diastereomere. "TMP" se nanaša na izdelek s treo diastereomeri, ki ne vsebuje eritro diastereomerov, tj. (±)-treo-metilfenidat. Ker so treoizomeri energetsko ugodnejši, je enostavno izločiti vse nezaželene eritroizomere. Zdravilo, ki vsebuje samo dekstrotroatni metilfenidat, se včasih imenuje d-TMP, čeprav se to ime le redko uporablja in se veliko pogosteje imenuje deksmetilfenidat, d-MPH ali d-treo-metilfenidat
.

Oprema in steklovina.

Reagenti.

  • 1-fenil-2-(piperidin-1-il)etan-1,2-dion;
  • p-toluensulfonhidrazid;
  • brezvodna klorovodikova kislina (HCl);
  • dietil eter (Et2O);
  • Etanol (EtOH);
  • Toluen;
  • kalijev terc-butoksid;
  • tercbutanol;
  • destilirana voda (H2O);
  • natrijev klorid (NaCl);
  • etil acetat (EtOAc);
  • magnezijev sulfat (MgSO4);
  • metanol (MeOH).
BauT8IGezO

Metilfenidat hidroklorid [Metil fenil(piperidin-2-il)acetat hidroklorid]
vrelišče: 327,6 °C pri 760 mm Hg;
tališče: 224-226 °C;
molekulska masa: 269,767 g/mol;
gostota: 1,1±0,1 g/mL (20 °C);
številka CAS: 298-59-9.

Postopki

Korak 1: Raztopini 1-fenil-2-(piperidin-1-il)etan-1,2-diona (1) v dimetoksietanu smo pri sobni temperaturi dodali p-toluensulfonhidrazid ( 2) (1,1 ekvivalenta). To raztopino smo ohladili na 0 °C in skozi raztopino 30 sekund puščali mehurčke brezvodnega HCl. Reakcijsko zmes smo nežno pustili v povratnem kondenzatorju 3-12 ur (kot je bilo ugotovljeno s spremljanjem s TLC). Raztopino smo najprej ohladili na sobno temperaturo, pri čemer je nastala oborina, nato pa smo jo ohladili na 0 °C. Dodali smo dietileter, da bi spodbudili nadaljnjo kristalizacijo. Oborino smo zbrali s filtracijo, jo sprali s hladnim etrom in nato pustili, da se posuši na zraku, da smo dobili čisti tosilhidrazon (3). Tosilhidrazon smo rekristalizirali v etru in etanolu (3:1), da smo dobili igličaste kristale (3) (80 %): Tališče:191 °C.
JwHpUZ9W86
Korak 2: Raztopini tosilhidrazona (3) v toluenu smo pri sobni temperaturi po kapljicah dodali 1 M raztopino kalijevega terc-butoksida v tercbutanolu (1,1 ekviv.). Mešanico smo segreli do refluksa in jo spremljali s tankoslojno kromatografijo (TLC) in barvo reakcijske zmesi. Prvotno rumena raztopina postane svetlo oranžna, ko nastane diazo spojina. Po 30 minutah refluksa se raztopina ponovno obarva rumeno, TLC pa ne pokaže začetnega materiala. Reakcijsko zmes speremo z vodo (2-krat) in nato s slanico. Vodni deli se združijo in ekstrahirajo z etil acetatom. Organske ekstrakte smo združili, posušili nad MgSO4, filtrirali in uparili. Nastalo olje ali poltrdna snov je bila prečiščena z bliskovito kolonsko kromatografijo. Pri nadaljnjem čiščenju z rekristalizacijo iz etra smo dobili en sam diastereomer kot bele kristale (4) (60 %; treo:eritro 6:1): Tališče: 87 °C.
RXGynfEe8i
Korak 3: Raztopino B-laktama (4 ) v MeOH pri 0 °C smo približno pet minut skozi raztopino nežno puhali brezvodni HCl. Reakcijsko zmes smo pustili mešati pri sobni temperaturi 1-5 ur (dokler s TLC ni izginila vsa izhodna snov). Topilo smo izpareli, nastalo trdno snov pa smo triturirali z etrom. Bela trdna snov je bila zbrana s filtracijo in izprana z etrom, da je nastala aminska sol. To smo rekristalizirali vetru MeOH in dobili bele kristale (5) (86 %); tališče: 206 °C.
3xrAtMz0y2
 
Last edited:

BakingBad

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 18, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Zelo zanimiva tema.
Ali poznate način za sintezo
  • 1-fenil-2-(piperidin-1-il)etanon-1,2-dion; (etan namesto etanona?)
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Da, hvala za opombo!
1-(fenilglioksilil)piperidin
Metil fenilglioksilat (12,5 kg, 76,1 mol, 1 eq) smo 3,5 h po kapljicah dodajali mešanici piperidina (19,45 kg, 228 mol, 3 eq) in metanola (5,0 L), ki smo jo mešali 3,5 h, da smo vzdrževali temperaturo na 45-55 °C). Mešanico smo pri isti temperaturi mešali 30 min in jo čez noč hranili pri +4 °C. Oborjeno trdno snov smo filtrirali, na filtru sprali s hladnim metanolom (5 L) in posušili pod znižanim tlakom do konstantne mase, da smo dobili 15,90 kg (izkoristek 96 %) 1-(fenilglioksilil)piperidina z 99,9 % čistostjo z GC.
1IkfJqpvcY
 
Last edited by a moderator:

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
hej, narediš 4f ali karkoli stinger
 

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
nekdo mi je prinesel rumeno tekočino in rekel, da je to metilfenidatna baza.
Ali kdo ve, kako se kristalizira?
 

Attachments

  • grw5vUMq7I.jpg
    grw5vUMq7I.jpg
    3 MB · Views: 453

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
kako to storiti?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ali gre za čisto prosto bazo ali raztopino v topilu?
 

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
Mislim, da je pur brezplačna baza.
malo gosto olje
 

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
Ko ga zmešamo z etanolom, se takoj zlepi v želeju podobno maso. skoraj ne meša z etanolom
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
To pomeni, da morate trdnim kristalom s sledovi olja dodati majhno količino etra, da bi dobili bolj kristaliničen izdelek. Mislim, da imate nekaj drugega, saj je metilfenidat pri sobni temperaturi v trdnem stanju. Pojasniti morate, kaj imate.
 

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
še vedno to poskušam, ni več kaša, ampak zrnata, vidim, ko jo premešam.
dolgo mešam z etanolom in kapljam H2SO4
 

Attachments

  • Y7RbO0LoqJ.jpg
    Y7RbO0LoqJ.jpg
    2.4 MB · Views: 413
  • xQbVnv0PiW.MOV
    732.8 KB · Views: 0

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ste dosegli pH 5,5-6, kajne? Kako ste izmerili količino H2SO4?
 

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
da

To sem naredil po občutku, tako kot pri amfibazi
 

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
😁 Nisem vedel, koliko kisline naj kapljam, zato sem se ravnal po občutku
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Ali bi dobili druge estre ritalinske kisline, če bi zadnji korak opravili v drugih topilih (IPA = izopropilfenidat, EtOH = etilfenidat itd.)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, da, boste.
 
View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Ali bi to lahko storili tudi z estrom ritalinske kisline? Predvidevam, da bi kot primer lahko samo hidrolizirali metilfenidat HCl z NaOH v ipa, da bi dobili natrijevo sol ritalinske kisline, nato pa raztopini samo dodali klorovodikovo kislino, da bi dobili izopropilfenidat HCl, nasičili raztopino z NaCl, da bi IPH izrinili iz vode, in pustili, da raztopina tvori dve plasti, nato dekantirali zgornjo plast in pustili, da IPH iz nje kristalizira (pustili izhlapeti topilo). Toda to je le domneva, ali bi to delovalo?
 

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
oh, žal mi je, da je bil ta komentar namenjen tebi. si kdaj naredil 4f?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni. NaOH v IPA bo popolnoma pokvaril vaš ritalin*HCl. Brezobazni ritalin lahko dobite z vodnim NaOH in nato izvedete esterifikacijo.
 

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
prekleto živim na 4f nikoli nisem poskusil ritalin tho slišal, da je podobno
 
Top