Metilfenidat (Ritalin) sentezi

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1

Giriş
GQo7x41CKB

Metilfenidat (Ritalin; Concerta) sentez yöntemi bu konuda öğrenilebilir. Bu maddeyi üretmenin en basit yoludur ve yüksek basınç, inert atmosfer veya aşırı düşük ya da yüksek sıcaklıklar gibi özel koşullar ve ayrıntılı cam eşyalar, ekipman gerektirmez. Bu sentezin en zor sorunu, 1-Fenil-2- (piperidin-1-il) etanon-1,2-dion gibi nadir öncülerdir. Yine de bunları özel mağazalardan satın alabilirsiniz.

Molekül iki kiral merkeze sahip olduğundan dört metilfenidat izomeri mümkündür. Bir çift treo izomeri ve bir çift eritro ayırt edilir, bunlardan öncelikle d-treo-metilfenidat farmakolojik olarak istenen etkileri gösterir. Eritro diastereomerleri, treo diastereomerleri ile paylaşılmayan bir özellik olan presör aminlerdir. İlaç ilk piyasaya sürüldüğünde 4:1 eritro:treo diastereomer karışımı olarak satılmış, ancak daha sonra sadece treo diastereomerleri içerecek şekilde yeniden formüle edilmiştir. "TMP" herhangi bir eritro diastereomer içermeyen bir treo ürünü, yani (±)-treo-metilfenidatı ifade eder. Treo izomerler enerjik olarak tercih edildiğinden, istenmeyen eritro izomerlerden herhangi birini epimerize etmek kolaydır. Sadece dekstrorotatory metilfenidat içeren ilaç bazen d-TMP olarak adlandırılır, ancak bu isim nadiren kullanılır ve çok daha yaygın olarak deksmetilfenidat, d-MPH veya d-treo-metilfenidat olarak
adlandırılır.

Ekipman ve cam eşyalar.

Reaktifler.

• 1-Fenil-2-(piperidin-1-il)etan-1,2-dion;
  • p-Toluensülfonhidrazid;
  • Hidroklorik asit gazı (HCl) susuz;
  • Dietil eter (Et2O);
  • Etanol (EtOH);
  • Toluen;
  • Potasyum tert-butoksit;
  • Tert bütanol;
  • Damıtılmış su (H2O);
  • Sodyum klorür (NaCl);
  • Etil asetat (EtOAc);
  • Magnezyum sülfat (MgSO4);
  • Metanol (MeOH).
BauT8IGezO

Metilfenidat hidroklorür [Metil fenil (piperidin-2-il) asetat hidroklorür]
Kaynama Noktası: 760 mm Hg'de 327.6 °C;
Erime Noktası: 224-226 °C;
Molekül Ağırlığı: 269.767 g/mol;
Yoğunluk: 1.1±0.1 g/mL (20 °C);
CAS Numarası: 298-59-9.

Prosedürler

Adım 1: 1-fenil-2-(piperidin-1-il)etan-1,2-dionun (1) dimetoksietandaki çözeltisine oda sıcaklığında p-toluensülfonhidrazid ( 2 ) (1.1 eşdeğer) ilave edildi. Bu çözelti 0 °C'ye soğutuldu ve susuz HCl gazı 30 saniye boyunca çözeltiden kabarcık şeklinde geçirildi. Reaksiyon karışımı reflü kondansatörü ile 3-12 saat boyunca hafifçe reflü edildi (TLC ile izlenerek belirlendiği gibi). Çözelti önce oda sıcaklığına kadar soğutuldu, bu noktada bir çökelti oluştu ve daha sonra 0 °C'ye kadar soğutuldu. Daha fazla kristalleşmeyi indüklemek için dietil eter ilave edildi. Çökelti filtrasyonla toplandı, soğuk eterle yıkandı ve ardından saf tosilhidrazon (3) vermek üzere havada kurumaya bırakıldı. Toysilhidrazon eter:etanol (3:1) içinde yeniden kristallendirilerek (3 )'ün iğne benzeri kristalleri elde edildi (%80): Erime noktası: 191 °C.
JwHpUZ9W86
Adım 2: Toluen içindeki bir tosilhidrazon (3) çözeltisine oda sıcaklığında damla damla tertbütanol içinde 1 M potasyum tert-bütoksit çözeltisi (1.1 equiv.) ilave edildi. Karışım geri akışa kadar ısıtıldı ve hem ince tabaka kromatografisi (TLC) hem de reaksiyon karışımının rengi ile izlendi. Başlangıçta sarı olan çözelti diazo bileşiği oluştukça parlak turuncuya döner. 30 dakika reflüden sonra çözelti sarı renge döner ve TLC'de başlangıç maddesi görülmez. Reaksiyon karışımı su (2 kez) ile yıkanır ve ardından tuzlu su ile yıkanır. Sulu kısımlar birleştirilir ve etil asetat ile ekstrakte edilir. Organik ekstraktlar birleştirildi, MgSO4 üzerinde kurutuldu, süzüldü ve buharlaştırıldı. Elde edilen yağ veya yarı katı, flaş kolon kromatografisi ile saflaştırıldı. Eterden yeniden kristallendirme yoluyla daha fazla saflaştırma, (4) 'ün beyaz kristalleri olarak tek bir diastereomer verdi (% 60; treo: eritro 6: 1): Erime noktası: 87 °C.
RXGynfEe8i
Adım 3: 0 °C'de MeOH içindeki bir B-laktam (4) çözeltisine, susuz HCl gazı çözeltiden yaklaşık beş dakika boyunca yavaşça köpürtüldü. Reaksiyon karışımının oda sıcaklığında 1-5 saat karıştırılmasına izin verildi (TLC ile tüm başlangıç maddesi gidene kadar). Çözücü buharlaştırıldı ve elde edilen katı eter ile tritürlendi. Kirli beyaz katı süzülerek toplandı ve bir amin tuzu vermek üzere eter ile yıkandı. Bu, (5) ( %86) beyaz kristallerini vermek üzere MeOH eter içinde yeniden kristallendirildi; erime noktası: 206 °C.
3xrAtMz0y2

Last edited:

BakingBad

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Çok ilginç bir konu.
Sentezlemenin bir yolunu biliyor musunuz?
  • 1-Fenil-2-(piperidin-1-il)etanon-1,2-dion; (etanon yerine etan?)

Last edited:

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Evet, not için teşekkürler!
1-(fenilglisilil)piperidin
Metil fenilglioksilat (12.5 kg, 76.1 mol, 1 eq), sıcaklığı 45-55 °C'de tutmak için 3.5 saat boyunca karıştırılan piperidin (19.45 kg, 228 mol, 3 eq) ve metanol (5.0 L) karışımına damla damla ilave edildi.) Karışım 30 dakika boyunca aynı sıcaklıkta karıştırıldı ve gece boyunca +4 °C'de tutuldu. Çöken katı süzüldü, filtre üzerinde soğuk metanol (5 L) ile yıkandı ve indirgenmiş basınç altında sabit bir ağırlığa kadar kurutularak GC ile %99,9 saflıkta 15,90 kg (verim %96) 1-(fenilglisilil)piperidin elde edildi.
1IkfJqpvcY

Last edited by a moderator:

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
hey sen 4f ya da başka bir şey yapıyorsun stinger

ossi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
Birisi bana sarı bir sıvı getirdi ve bunun metilfenidat baz olduğunu söyledi.
Nasıl kristalize edileceğini bilen var mı?

Attachments

• grw5vUMq7I.jpg
    grw5vUMq7I.jpg
    3 MB · Views: 453

ossi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
bu nasil yapilir?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Saf serbest baz mı yoksa bir çözücü içinde çözelti mi?

ossi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
Sanırım pur free base.
biraz kalın yağ

ossi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
Etanol ile karıştırıldığında, hemen jöle benzeri bir kütle halinde toplanır. neredeyse etanol ile karışmaz

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Bu, daha kristal bir ürün elde etmek için katı kristallere eser miktarda yağ ile az miktarda eter eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Sanırım sizde farklı bir şey var çünkü Metilfenidat oda sıcaklığında katıdır. Elinizde ne olduğunu açıklığa kavuşturmalısınız.

ossi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
Yine de bunu deniyorum, artık lapa değil, tanecikli, karıştırdığımda görüyorum.
etanol ile uzun süre karıştırdım ve H2SO4 damlattım

Attachments

• Y7RbO0LoqJ.jpg
    Y7RbO0LoqJ.jpg
    2.4 MB · Views: 413
  • xQbVnv0PiW.MOV
    732.8 KB · Views: 0

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
pH 5.5-6'ya ulaştınız, değil mi? H2SO4 miktarını nasıl ölçtünüz?

ossi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
Evet

Hissederek yaptım, tıpkı amf tabanında olduğu gibi

ossi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
😁 Ne kadar asit damlatacağımı bilmiyordum, bu yüzden sadece hislerime göre hareket ettim

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Reaction score
27
Son adımı başka çözücülerde (IPA = izopropilfenidat, EtOH = etilfenidat vb.) yapsaydınız ritalinik asidin başka esterlerini elde eder miydiniz?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba, evet.

View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Reaction score
27
Bunu bir ritalinik asit esteri ile de yapabilir misiniz? Örnek olarak, ritalinik asidin sodyum tuzunu elde etmek için metilfenidat HCl'yi ipa içinde NaOH ile hidrolize edebileceğinizi, ardından izopropilfenidat HCl elde etmek için çözeltiye hidroklorik asit ekleyebileceğinizi, IPH'yi sudan dışarı itmek için çözeltiyi NaCl ile doyurabileceğinizi ve çözeltinin iki katman oluşturmasına izin verebileceğinizi, daha sonra üst katmanı boşaltabileceğinizi ve IPH'nin ondan kristalleşmesine izin verebileceğinizi varsayıyorum (çözücünün buharlaşmasına izin verin). Ama bu sadece bir varsayım, yani işe yarar mı?

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Özür dilerim, bu yorum sizin içindi. Hiç 4F yaptınız mı?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba. IPA'daki NaOH, ritalin*HCl'inizi tamamen bozacaktır. Sulu NaOH ile ritalin freebase elde edebilir ve ardından esterifikasyon gerçekleştirebilirsiniz.

Chefy77

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Kahretsin, 4F'de yaşıyorum. Ritalin'i hiç denemedim ama benzer olduğunu duymuştum.