Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Εδώ ήταν αυτό που έκανα σε μικρότερη κλίμακα,
1. Διάλυμα IPA/H2O 2:1 ((IPA 800ml,H2O 400ml)(1200ml)) προστέθηκε μια φιάλη 2000ml.
2. Προστέθηκε αμέσως NaBH4 (116 g) και άρχισε η ανάδευση.
3. Προστέθηκε P2NP (67 g) σε μικρές δόσεις, έτσι ώστε η θερμοκρασία του μείγματος να μην υπερβαίνει τα 60 *С.
4. CuCl2 (7 g) σε νερό (13 ml) προστέθηκε αργά με σταγόνες, έτσι ώστε η θερμοκρασία του μείγματος να μην υπερβαίνει τα 80 *С.
5. Στη συνέχεια, η αντίδραση επαναρροφήθηκε στους 80 °C για 30 λεπτά με χρήση εξωτερικής θέρμανσης.
6. Το διάλυμα μεταγγίζεται και διηθείται από τα απόβλητα της αντίδρασης και τοποθετείται σε διαχωριστικό χωνί.
7. Στο μείγμα της αντίδρασης προστέθηκε 25% υδατικό διάλυμα NaOH (533 ml) και οι φάσεις διαχωρίστηκαν.
8. Το κάτω στρώμα στραγγίζεται σε μεγάλο ποτήρι ζέσεως και συλλέγεται το ανώτερο οργανικό στρώμα.
9. Στη συνέχεια, η υδατική φάση τοποθετήθηκε στο διαχωριστικό χωνί και εκχυλίστηκε με 500ml IPA.
10. Το IPA εξατμίστηκε κατά τα 3/4, κατά το ήμισυ με γαλακτώδη ελεύθερη βάση και κατά το ήμισυ με IPA.
11.Το IPA και η freebase διαλύθηκαν σε 130ml ακετόνης.
12.Ορθοφωσφορικό οξύ στάγδην σε pH - 6 (με συνεχή ανάδευση).
13.Το μείγμα τοποθετήθηκε στην κατάψυξη για 12 ώρες.
14.Μετά την κρυστάλλωση το εναιώρημα διηθήθηκε και ξεπλύθηκε με ξηρή κρύα ακετόνη, έως ότου η ακετόνη είναι καθαρή.
15.Η ακετόνη από το πλύσιμο και το μείγμα ipa/ακετόνη τοποθετείται εκ νέου στην κατάψυξη για περαιτέρω καθίζηση.
16.Η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι να μην υπάρχει πλέον καθίζηση για να προκύψει 60-70% υψηλής ποιότητας αμφεταμίνη, καθώς το μείγμα παίρνει περισσότερη ακετόνη μέσα του μπορεί να χρειαστεί να στάξετε λίγο περισσότερο οξύ για να το κατεβάσετε, αλλά όχι πάρα πολύ καθώς η ακετόνη είναι ph7.

Εδώ είναι μια φωτογραφία μερικών από τα αποξηραμένα πετρώματα πάστας , το υπόλοιπο είναι ξηρή σκόνη που πρέπει να αναμιχθεί, καθώς είναι πολύ ισχυρό για μένα και τους φίλους μου.
Μπορεί να ενημερώσω τη συνταγή και να κάνω μια γραφή για τον οικιακό χημικό μικρής κλίμακας, υπάρχουν πολλοί τρόποι που αυτό θα μπορούσε να είναι καλύτερο.
 

Attachments

  • yrIiJuK8x7.PNG
    yrIiJuK8x7.PNG
    901.1 KB · Views: 513

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
αυτό δεν είναι meth , μπορείτε να γράψετε από εδώ για το πώς να το κάνετε σε κρυσταλλική meth
 

Amin. M

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 28, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Ποια μέθοδο χρησιμοποιείτε για τη μετατροπή αυτής της λευκής πάστας σε κρύσταλλο
d-μεθαμφεταμίνη;
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Μπορώ να αντικαταστήσω το CuCl2 με CuSO4. Το διάβασα στο reddit και idk αν είναι αυτό δυνατό, αλλά νομίζω ναι bc Cu(II) έχω δίκιο;
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Ναι, θα πρέπει να είστε σε θέση να. Αν και έχω κι εγώ προβλήματα με αυτή τη σύνθεση, οπότε ίσως πρέπει να δοκιμάσω το CuCl2 αντί γι' αυτό. Είναι όμως πολύ πιο ακριβό και πολύ λιγότερο διαθέσιμο.
 

alf405

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
" Για να είστε ακριβείς, πρέπει να πολλαπλασιάσετε τον αριθμό για το CuCl2.2H2O επί 1,5 για να πάρετε τη σωστή ποσότητα CuSO4.5H2O."

Ισχύει αυτός ο πολλαπλασιασμός 1,5x σε οποιαδήποτε κλίμακα; Από μικροσκοπική έως βιομηχανική;
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
182
Reaction score
21
Points
18
ο υπολογισμός μου για τη μέθοδο της αμφεταμίνης p2np nabh4
IPA 40-50 ml
H2O 12,5 ml
NaBH4 3,5 g
P2NP 2 g
CuCl2 +-0,2 g 9,675 H2o
NaOH (25% υδατικό διάλυμα) 16 ml
Ακετόνη (ξηρή) 5-10 ml
Πρώτα βάζω ipa και h2o και ανακατεύω για 2 λεπτά, μετά προσθέτω p2np, μετά διαλύω 0,200mg χλωριούχου χαλκού σε 5ml νερό και το προσθέτω, αλλά η θερμοκρασία δεν αυξάνεται.
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
182
Reaction score
21
Points
18
Πόσα ml χλωριούχου χαλκού 200mg θα διαλύσω σε νερό και θα προσθέσω 1ml; Πρώτα προσθέτω ipa και νερό, στη συνέχεια προσθέτω nabh4, στη συνέχεια προσθέτω p2np έτσι ώστε να μην υπερβαίνει τους 60 βαθμούς, η θερμοκρασία αυξάνεται, αλλά όταν προσθέτω χλωριούχο χαλκό 200mg, η θερμοκρασία δεν αυξάνεται, το διαλύω σε 5ml νερό και το προσθέτω, κάνω μια αντίδραση με ένα γυάλινο μπαλόνι 2lt 3 λαιμών.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Την πρώτη φορά που δοκίμασα αυτή την αντίδραση λειτούργησε άψογα. Χρησιμοποιώντας τα ίδια πάντα και αποκρυσταλλώνοντας εκ νέου το p2np ώστε να είναι φρέσκο συνεχίζει να αποτυγχάνει ό,τι κι αν κάνω. Συνεχίζω να στέλνω μια πολύ πολύ καθαρή λευκή σκόνη που δεν είναι η ίδια με την πρώτη φορά. Έχει σχεδόν μια ελαφρώς φρουτώδη μυρωδιά και ακριβώς πριν προσθέσετε θειικό οξύ τη φορά που λειτούργησε το υγρό είχε ένα χρυσό χρώμα και κάθε φορά μετά είναι πολύ διαυγές. Νομίζω ότι κάτι κάνω λάθος με την προσθήκη του p2np στα πρώτα βήματα. Υπάρχει κάποιος μέγιστος χρόνος που δεν μπορεί να κάτσει να μειωθεί; Ξέρω ότι το βίντεο λέει ότι πρέπει να πάρει περίπου 6 ώρες για να προσθέσω όλο το p2np οπότε υποθέτω ότι είναι ασφαλές μέχρι αυτό το σημείο. Ξέρω ότι την πρώτη φορά που το έκανα όταν πρόσθεσα το τελευταίο κομμάτι του p2np σταμάτησε να αντιδρά στην προσθήκη του p2np ακριβώς εκείνη τη στιγμή ενώ κάθε άλλη φορά μετά από αυτό εξακολουθεί να αντιδρά ελαφρώς εξώθερμα και να φουσκώνει. Δεν είμαι σίγουρος ποια μπορεί να είναι η διαφορά ανάμεσα στην πρώτη φορά και σε κάθε άλλη φορά. Ίσως κάποιος να έχει κάποια κόλπα ή να έχει αποτύχει με τον τρόπο που έχω αποτύχει εγώ. Ευχαριστώ
 

Sashinski

Don't buy from me
Member
Language
🇩🇪
Joined
Apr 30, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Μπορεί η αλκοόλη να χρησιμοποιηθεί ξανά αφού εξατμιστεί; Ή μήπως έχει σχηματίσει ένα ακετροπικό μείγμα (88%ipa/12%h2o) λόγω της τελευταίας χρήσης στις αντιδράσεις;
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Θα μπορούσατε να δοκιμάσετε... θα πρέπει να είναι σίγουρα αποσταγμένο, αφού έχει χρώμα. Κάτι είναι εκεί μέσα.... Έχω ένα μικρό πρόβλημα με το δικό μου και ελπίζω κάποιος να δει αυτές τις αναρτήσεις και να ξέρει τι συμβαίνει. Την πρώτη φορά που το έκανα τέλειο.... ωραίο ανοιχτό μαύρισμα... έντονα αποτελέσματα. Την επόμενη φορά και κάθε άλλη φορά το τελικό θειώδες που θα φιλτραριστεί είναι πολύ λευκό με φρουτώδη μυρωδιά ? Σχεδόν έχει μια ελαφριά ροζ χροιά. Πολύ αδύναμα αποτελέσματα. Υποθέτω ότι είναι υπερβολικά ή υποβαθμισμένο; Ξέρει κανείς ποιο από τα δύο; Ή τι θα μπορούσε να το προκαλέσει; Πολύ μεγάλη ή όχι αρκετά μεγάλη διάρκεια; Θερμοκρασία.... η οποία διατηρήθηκε στη γραμμή; Εννοώ διαβάζοντας την πατέντα βάζουν όλο το p2np σε περίπου 10 λεπτά και το ψήνουν με το χαλκό για 20 λεπτά λέγοντας μειωμένη απόδοση μετά από 30 λεπτά. Μοιάζει σαν να είναι αλάνθαστο αλλά δεν είναι... άρα υπερβολικά ή λιγότερο μειωμένη ώστε να μπορέσω να το διορθώσω αυτό το πράγμα.... ευχαριστώ οποιονδήποτε
 

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Μπορεί να γίνει σε μεταλλική κατσαρόλα οικιακής μαγειρικής χωρίς παλινδρόμηση ή οι απώλειες θα είναι πάρα πολλές;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Το NaOH θα καταστρέψει το δοχείο σας. Ο διαλύτης εξατμίζεται χωρίς ψυκτήρα παλινδρόμησης.
 

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Καμία ιδέα για το πώς να αφαιρέσετε τη μυρωδιά της ακετόνης ή τι άλλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί;
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Η ακετόνη θα πρέπει να εξατμίζεται με την πάροδο του χρόνου. Απλώστε την ομοιόμορφα σε ένα πιάτο στεγνώματος (διαλύοντας τυχόν σβώλους) και θα πρέπει να στεγνώσει σε περίπου 1-2 ημέρες περίπου.

θα μπορούσατε να το βάλετε σε θάλαμο κενού για να επιταχύνετε τη διαδικασία ή να το ζεστάνετε σε μια φιάλη και να τραβήξετε κενό για κάποιες πιο γρήγορες τεχνικές
 

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το HNO3 για την πτώση του PH
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
246
Points
43
Θα απέφευγα τη χρήση οξειδωτικών οξέων σε αυτό το βήμα. Η Vtamin C θα λειτουργήσει, το ασκορβικό οξύ και αυτό είναι επίσης αναγωγικός παράγοντας, οπότε δεν υπάρχουν προβλήματα.
 

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Έτσι το έκανα αλλά στο τέλος όταν στο κενό δεν βγαίνει τίποτα, χρησιμοποίησα 85% ακετόνη και 85% φωσφορούχο οξύ. Αμφ λάδι έμεινε 20h σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι να βρω οξύ που μπορεί να είναι το πρόβλημα?
 

Attachments

  • yqxp5rul3V.jpg
    yqxp5rul3V.jpg
    5 MB · Views: 154
  • 9k0PQzpjMJ.jpg
    9k0PQzpjMJ.jpg
    8.3 MB · Views: 165
  • o9wGC4rBfR.jpg
    o9wGC4rBfR.jpg
    8.1 MB · Views: 159

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Γεια σας, 85% ακετόνη και 15% ποιου διαλύτη;
Μπορείτε να περιγράψετε με σαφήνεια τι κάνατε με όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες. Αυτό θα μας βοηθήσει να βρούμε το λάθος σας.
 
View previous replies…

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Πρόσθεσα p2np σιγά σιγά για 5 ώρες σε ipa/water και nabh4 , κράτησα θερμοκρασία κάτω από 60c, πρόσθεσα cucl2 και κράτησα θερμοκρασία στους 76-80c για 30min(δεν έχω ιδέα έβαλα αρκετό cucl2 αλλά έγινε σκούρο στην αρχή) Πήρα υγρό και πρόσθεσα NaOH σε αυτό(δεν έλεγξα είναι ph 11 ή περισσότερο) , μετά πήρα το πάνω στρώμα τότε προσπάθησα πρώτα να μειώσω το ph με vit C υγρό ,αλλά δεν δούλεψε καθόλου σήμερα βρήκα (20 ώρες νερό σε θερμοκρασία δωματίου) φωσφοξύ 85% και μείωσα το ph στο 6. Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά τα 15% σε ασετόν δεν το γράφει. Την επόμενη εβδομάδα θα δοκιμάσω με 99% και χωρίς vit C. Ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Αποφασίσατε λοιπόν να παρασκευάσετε ασκορβική αμφεταμίνη;
Εξατμίσατε τον διαλύτη;

Πώς μετρήσατε την ποσότητα CuCl2; Απλά προσθέσατε λίγο κατά προσέγγιση; Όπως ένα αλάτι κατά τη διάρκεια του μαγειρέματος;
 

arianasdad

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 17, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Πόσο άσχημη είναι η μυρωδιά id θα ήθελα να κάνω μια μικρού έως μεσαίου μεγέθους παρτίδα στο γκαράζ μου οι γείτονές μου είναι αρκετά κοντά, αν είναι άσχημο θα βοηθούσε καθόλου μια σκηνή ανάπτυξης με φίλτρο άνθρακα ή υπάρχουν άλλες απλές λύσεις.
 

arianasdad

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 17, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Με τον όρο μικρό έως μεσαίο εννοώ μια παρτίδα των 10 g, αν αυτό βοηθάει.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να δοκιμάσετε παρτίδα 3-5g και θα το καταλάβετε αυτό. Εάν έχετε καλά φιλτραρισμένη ροή αερισμού, όλα θα είναι εντάξει.
 
Top