Sinteza MDMA prin NaBH4 din MDP2P

Studenttt

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 29, 2022
Messages
42
Reaction score
20
Points
8
Bine, mulțumesc foarte mult,
deci pot pune doar 1 litru de metilamină 40% în metanol pe 1 litru mdp2p nu este necesar să pun 2 litri suplimentari de metanol pe el?
 

Studenttt

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 29, 2022
Messages
42
Reaction score
20
Points
8
Este posibilă această sinteză metilamină albă 40% în apă?
 

mr.j499

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 13, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
este necesară utilizarea gazului de metilamină?poate fi înlocuit cu o soluție de metanol?
 

bmkadbbsupplier

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 23, 2022
Messages
54
Reaction score
20
Points
8
Deals
1
Soluția de metilamină poate fi utilizată. soluția de metilamină poate fi utilizată în locul soluției de metanol
 

mr.j499

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 13, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
dacă soluția sa de apă de metilamină este aceeași?
 

artificialmango

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 9, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
@G.Patton Hei, am rulat această reacție exact așa cum este scris în această procedură și totul s-a întâmplat așa cum ar fi trebuit până în punctul în care a început lucrarea post-reacție, și aici aș dori mai multă claritate, dacă este posibil.

După 36 de ore de agitare la temperatura RT în urma adăugării a 100 g de borohidridă, 8 L de H20 cu 8 ml de acid HCL 37% au fost adăugate la amestecul de reacție pentru a stinge orice borohidridă rămasă prin agitare.
După 10 minute de agitare și 20 de minute de decantare (pH-ul era 10), o bază liberă de culoare maro închis a format un strat inferior și a fost separată de stratul apos de deasupra. Stratul apos rămas în balon a fost extras de două ori cu 200 ml DCM, apoi extractele organice combinate au fost adunate împreună.
Stratul apos a fost apoi stabilizat la pH 14 cu soluție de NaOH 30% și lăsat să se decanteze. Un strat subțire de ceea ce părea a fi ulei freebase a început să se formeze deasupra stratului de apă; din păcate, după încercarea de a extrage freebase-ul rămas cu încă 200 ml de DCM, acesta a format o emulsie care nu a putut fi ruptă și a fost forțat să fie aruncat.

Au rămas aproximativ 700 ml de freebase + DCM (pH roșu-maroniu închis, cu siguranță bazic). Din acest moment, DCM-ul a fost eliminat prin rotovapping și metanolul. (Mă gândesc că aici a avut loc greșeala, ar fi trebuit să se usuce mai întâi pe mgso4 înainte de a evapora solvenții).

Concentratul a fost colectat și 100 g au fost separate de lotul principal de bază și dizolvate în aproximativ 4 ori volumul său în IPA răcit (pH-ul a fost de 9) și apoi gazate cu hcl până când soluția a ajuns la pH7, dar nu s-au format cristale în soluție. IPA/baza liberă gazată a fost pusă în congelator împreună cu lotul principal de bază care a rămas negazat.

Unde am greșit și ce pot face pentru a-mi îmbunătăți activitatea și, eventual, pentru a-mi face uleiul freebase puțin mai deschis la culoare (sugestii pentru spălături în anumite momente ale activității, dacă da, ce fel de spălături și în ce ordine ar trebui efectuate). Aveți idee de ce nu s-au format cristale la gazarea cu HCl a cantității mici de 100 g de freebase cu care am testat această lucrare? Orice ajutor ar fi apreciat.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună ziua, Ați încercat să adăugați NaCl sau să utilizați un ultrasonic?

Vreți să spuneți uscat înainte de sinteză? Nu înțeleg bine această afirmație, îmi pare rău.

Ați obținut cristale de MDMDA*HCl după congelare? Puteți freca pereții vasului cu tija de sticlă pentru a face centre de cristalizare.
 

Newbee

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 24, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
Întrebări:
Am 33% Methylamine în soluție de metanol (care este 330g pe litru în înțelegerea mea dacă im corect?)
Pot să o folosesc? De asemenea, în chitanță s-a menționat că metilamina 330g a fost dizolvată în 3l, nu în 1l (33% în 1l)
Pot pur și simplu să torn la 1 l de soluție 33% doar 2 litri de metanol și să amestec? Va fi la fel ca și dizolvarea a 330 g în 3 l?
Mulțumesc anticipat și îmi cer scuze dacă întrebarea mea ar putea părea stupidă pentru chimiștii cu mai multă experiență.
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
În procedură se indică dizolvarea a 200 ml DCM în aproximativ 12 l pentru a extrage mdma freebase.
Solubilitatea DCM în apă este de 25,6 g/L, ceea ce înseamnă că dacă pun 200ml DCM în 12L de apă, niciun DCM nu va ajunge pe fundul recipientului, corect?
Nu înțeleg, cei 200 ml DCM nu se vor pierde în apă?
 

Woodshack

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
10
Reaction score
11
Points
3
DCM este un solvent nepolar, du-te și amestecă ulei și apă în garajul tău ca experiment.
 

Lordoftheshard 2

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
78
Reaction score
42
Points
18
Va funcționa acest sintetizator pentru bmk ar trebui, a încercat cineva să facă meth cu acest sintetizator
 

Calve

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 5, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
3
G.Patton Bună, am câteva întrebări.
În rețetă se face aluzie la utilizarea condițiilor anhidre în acest mod atunci când se produce metamfetamină din p2p.

"Apa care este produsă în timpul formării iminei (baza Schiff) este eliminată din reacție înainte ca imina să fie redusă cu sare de uscare, sau site moleculare, sau prin utilizarea toluenului ca solvent, astfel încât apa și toluenul să formeze un azeotrop."

Dacă se adaugă toluen după formarea bazei Schiff pentru a crea un amestec azeotrop de apă și toluen care poate fi fiert la 84 de grade folosind o capcană dean-stark, reacția nu ar fi perturbată de aceasta? Cred că și metilamina și metanolul care nu au reacționat ar fierbe. Cum s-ar face acest lucru în mod corespunzător?
Sau ar însemna să înlocuiesc metanolul cu toluen, dar toluenul ar dizolva metilamina (căreia îi place mult apa)?

Formarea bazei Schiff în sine, înainte de reducerea nabh4, nu va fi perturbată de prezența apei?

Sper că veți avea lămuriri în această privință.
Mulțumesc!
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Metilamina este un gaz. Acest lucru face ca ideea de a elimina apa prin distilare azeotropică să fie practic imposibilă.

Cel mai bun agent de uscare înainte de o reducere NaBH4 este metoxidul de sodiu.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Utilizarea hexanului este o opțiune mai bună dacă baza Schiff este basificată decât toluenul atunci când utilizați metilamină în metanol.
 

Woodshack

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
10
Reaction score
11
Points
3
Care este cauza pentru care MDMA devine neagră? Nu a fost utilizat niciun generator de gaz hcl, doar Ph'd uleiul freebase până la ph7, dar în timpul procesului a scăzut puțin mai jos decât era de așteptat, apoi Ph-ul a fost ridicat înapoi la 7 folosind freebase de rezervă. apoi s-a prăbușit cu acetonă prea evap.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Condițiile puternic alcaline din reacție conduc la un produs purpuriu/negru, recristalizarea din IPA/Acetonă rezolvă această problemă și dă un produs curat care poate fi dizolvat în apă și transformat din nou în cristale mari prin evaporare lentă.
Decolorarea sunt reziduuri ale reacției, probabil urme de bor sau compuși de borură, lucruri care pur și simplu nu au ce căuta acolo. Nu vă puteți aștepta să obțineți un produs consumabil direct din reacție, dacă nu vă gândiți la altceva. Unele lucrări de bază, etape pentru purificare sunt întotdeauna necesare dacă doriți să oferiți o calitate decentă.
 

Woodshack

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
10
Reaction score
11
Points
3
Bine, mulțumesc, deci au fost condițiile alcaline puternice, sfatul dvs. a fost foarte solid, mulțumesc.
 

Studenttt

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 29, 2022
Messages
42
Reaction score
20
Points
8
Pot să fac această sinteză în etanol,
Pot înlocui metanolul cu etanolul?
 
Top