Sinteza metilfenidatului (Ritalin)

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Deci, procesul ar fi să puneți ritalinul hcl în soluție NaOH, să obțineți ritalinul freebase și apoi să îl puneți doar în ipa pentru a obține izopropilfenidat? Bănuiesc că hcl ar trebui adăugat după esterificare pentru a nu înlocui OH din grupul carboxil cu un Cl, dar nu sunt 100% sigur de asta.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua, scuze pentru răspunsul lung. Nu am văzut întrebarea dvs.
Nu, etereficarea nu funcționează așa cum o descrieți. Trebuie să obțineți sarea de sodiu a acidului Ritalinic și apoi să obțineți ester cu IPA în stare acidă.
Nu va funcționa așa cum ați spus =) Care este un motiv pentru aceste manipulări? De fapt, nu sunt sigur că reacția va fi reușită. În plus, veți pierde o parte din ritalin.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Atunci când sintezele implică cianuri, mă duc la magazinul meu local de bricolaj secțiunea pool-chem și de Na DCCA, sau TCCA. Acestea vor face aceeași reacție ca formele de cianură mai otrăvitoare. Am făcut de atâtea ori acid fenilacetic din DLPA, și așa mai departe ...
 

dupskoslonia

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 9, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Bună, băieți. Am acid ritalinic. De ce am nevoie pentru a face metilfenidat și etilfenidat? Sunt un începător complet, ați putea să îmi explicați pas cu pas? V-aș fi foarte recunoscător
 

kotkata

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
May 27, 2023
Messages
15
Reaction score
12
Points
3
Există un protocol, un ghid pentru începători sau un fel de rețetă pentru a transforma acidul ritalinic în metilfenidat?

Din câte am înțeles, nu este o rachetă, dar sunt un pic confuz cum să obțin metilfenidat din acid ritalinic.
 
View previous replies…

SmartResearcher

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 10, 2023
Messages
1
Reaction score
3
Points
3
Bună ziua tuturor! Răspunzând pentru dupskoslonia, adaug rețeta pentru clorhidrat de metilfenidat din acid dl-threo-ritalinic (care este ușor de evaluat în China, prețul pentru 1 kg este de aproximativ 600-700 $). Am făcut clorhidrat de dl-threo-metilfenidat de câteva ori din această rețetă și este absolut ușor și perfect. 1 kg de clorhidrat de metilfenidat, puteți face în balon cu gât simplu de 20L (nu aveți nevoie de reactor).

125g (0,57 mol) de acid dl-treo-ritalinic adăugat în reactor. Se adaugă apoi 256,7 g (5 mol) de carbonat de dimetil și 27,5 g de metanol. Apoi, la temperatura camerei, cu agitator mecanic (agitatorul magnetic nu este bun pentru această operațiune), s-au adăugat încet 762 g de acid sulfuric 96% sau mai mult (temperatură <80oC). Temperatura mantalei a fost crescută la 85oC (temperatura internă țintă aproximativ 70oC). Reacția a fost agitată peste noapte (cel puțin 16 ore) la o temperatură a mantalei de 85oC.

Amestecul rezultat a fost apoi răcit la 15-20oC. La amestecul rezultat s-au adăugat apoi 250 g de acetat de izopropil, urmate de adăugarea de NaOH 18% (212,5 g, 1,68 mol), menținând temperatura de mai jos la 30oC. Apoi, amestecul a fost agitat timp de aproximativ 15 minute. Straturile au fost lăsate să se decanteze timp de aproximativ 20 de minute, iar stratul inferior, caustic (apos) a fost separat și eliminat. În stratul organic s-a adăugat apoi apă deionizată (187,5 g), iar amestecul rezultat a fost agitat timp de aproximativ 20 de minute. Straturile au fost lăsate să se decanteze timp de aproximativ 20 de minute, iar stratul inferior de apă a fost separat și aruncat. Stratul organic conține dl-treo-metilfenidat.

Un al doilea reactor a fost încărcat cu soluția de HCl 37% (59 g, 1,05 mol) și IPA (250 g). Temperatura internă a soluției a fost ajustată la 55oC. În acest reactor s-a adăugat apoi stratul organic care conține dl-treo-metilfenidat, preparat în ETAPA 1, prin pâlnie de adiție, timp de 90 de minute, menținând temperatura la 55oC. Apoi amestecul a fost răcit la 10-15oC și agitat timp de 30 de minute. Suspensia rezultată a fost filtrată printr-o pâlnie Buchnner, iar turta umedă a fost spălată cu IpOAc (125g). S-au obținut aproximativ 110-125 g de clorhidrat de dl-treo-metilfenidat (exact același izomer ca în farmacie).
 

untryrgos

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 19, 2024
Messages
17
Reaction score
11
Points
3
Bună ziua, vă mulțumesc pentru modul dvs. de sinteză. am urmat modul dvs. și au apărut unele diferențe. când mă asigur că toți acizii dispar și am terminat primul pas, am găsit atât de multă separare a sării. Este vorba de sulfat de metilfenidat? pH-ul este de aproximativ 1 la 2.
 

Attachments

  • 1UutT2HidC.jpg
    1UutT2HidC.jpg
    1.5 MB · Views: 54

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Esterii metilici sunt, de asemenea, ușor de obținut în prezența unei grupe amino prin acțiunea clorotrimetilsilanului în metanol, cu o preparare mult mai prietenoasă, dar, din nou, costul este probabil mai mare și cred că și randamentele (acestea trebuie comparate). Etilfenidatul și izopropilfenidatul au o valoare recreativă mult mai mare (și un efect mai puternic și de durată mai lungă) Nu pot să nu mă gândesc la utilizarea biocatalizei cu diferiți alcooli și NOVOZYME ar trebui să fie prima alegere, majoritatea esterificărilor și transesterificărilor enzimatice sunt încercate mai întâi cu această enzimă extremofilă (Candida Antarctica) care este secretată în mediul extracelular, deci mai ușor de recoltat. Cel mai bine este ca enzima să fie imobilizată pe un material solid (adesea nanoparticule superparamagnetice de Fe3O4 funcționalizate pe suprafață cu enzima legată prin intermediul unui liant organosiliconic), deoarece acestea pot fi filtrate și reutilizate, iar cele magnetice sunt chiar mai ușor de prelucrat. Aș experimenta cu plăcere acest lucru la scară mică, pentru care ar fi suficiente 50 g de acid ritalinic, iar acest lucru este probabil sub MOQ obișnuit. Cred că naftidatele sunt, de asemenea, foarte interesante, dar realizarea întregii sinteze s-ar putea dovedi dificilă.
 
Top