Sinteza dextroamfetaminei (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
> Acid O,O-Dibenzoil-2R,3R-Tartaric
Cred că este mult mai greu de găsit decât acidul d-tartaric
 

Kslzlxczkaoxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 16, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Așadar, putem lua această sare de tartrat D-Amph L-Tartaric, să o tratăm cu hidroxid de sodiu, să o extragem și să o precipităm cu acid sulfuric?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Am de gând să cumpăr acid tartric chiar acum, vă mulțumesc domnule
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
În această metodă nu se utilizează acid acetic, ci se utilizează un alt produs chimic împreună cu p2np într-o soluție, aceasta este diferența față de metoda utilizată în cele 2 videoclipuri pentru a produce amfetamină din amalgam de aluminiu?
Vorbesc doar despre prima parte a metodei, producerea amfetaminei, nu și despre a doua, Extracția d-amfetaminei.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, aproape la fel. Nu există doar acid acetic.
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
poate cineva să-mi explice din nou pls care ar fi diferența dacă aș folosi l-tartaric în loc de acid d-tartaric cu freebase? cu l-tartaric ar precipita ce? sarea l-tartaric d-amfetamină? Ce aș face atunci?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Da, aveți dreptate
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
GAAAH! Utilizați nomenclatura corectă cu majuscule! Amestecarea lor devine atât de confuză.

Acidul D-(-)- tartric vă va da o sare tartrată de D-meth/amph. Sincer, nu știu care sunt proprietățile fizice ale acestei sări, cât de bine se depozitează, se topește sau are gust. Dar ar trebui să fie pe deplin utilizabilă.
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
care este cea pe care o poți cumpăra peste tot?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
LOL.
Acid L-(+)-tartric.
Uneori numit acid d-tartaric (cu "d" minuscul).
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
Da, despre asta vorbeam. ai folosit-o pe asta pentru a face dextro-amp?
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
cu acidul L-(+)-tartric înseamnă că veți avea cristalizarea sării de dextro amfetamină sau levo? îmi pare rău, este foarte confuz.

"Puteți repeta procedura de curățare a precipitatului de sare d-tartrică de l-amfetamină cu metanol pentru a crește randamentul."

Vreau să fac asta. Puteți descrie pașii mai detaliat?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Acidul L-tartric va săra L-amfetamina. Simplu.
Se amestecă tartratul cu baza liberă racemică și se va crea o sare. Acesta este tartratul de L-amfetamină. Se filtrează, se separă. Repetați de câteva ori. În cele din urmă, veți obține o bază liberă cu D-amfetamină în cea mai mare parte. Sărați-o cu acid sulfuric (sau bolborosiți-o cu gaz HCl uscat, dacă este vorba de metamfetamină) pentru a obține produsul non-racemic.
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
ok. dar vreau să verific cu numerele CAS pentru că încă am informații contradictorii ce produce ce sare.

- (cea care provine din fructe și este ieftină și disponibilă) CAS 87-69-4, L (+) - acid tartric -> rezultă în ?

(cea nenaturală și este scumpă) CAS 147-71-7, D (-) - acid tartric -> rezultă în ?
 

Evilcarrot2

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 15, 2022
Messages
32
Reaction score
15
Points
8
Întrebare despre p2np la amph.
Așa că am folosit granule de aluminiu, deoarece aveam asta prin preajmă.
După ce am amalgamat-o, care a fost nămol gri profund plutind în jur, am scurs și am spălat de 4 sau 5 ori, am adăugat o cantitate mică de apă distilată și am picurat 14%p2np în ipa încet la început, dar exoterma mea nu a fost rea 45°c'ish, am accelerat-o, dar chiar și după adăugarea tuturor în aproximativ 15mins, nu a depășit niciodată 55c fără răcire, nu cred că a fost produs suficient hidrogen din reacția lentă. Aș putea să fac bule de H2 prin amestec de la generatorul de hidrogen pentru a mă asigura că folosesc suficient hidrogen sau am dat-o în bară cu granulele?
Am vrut doar să știu înainte de a basifica
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Este mai bine să folosiți folie Al de la magazinul alimentar pentru acest mod de sinteză. În caz de barbotare a H2, este mai bine să se utilizeze Pd/C ca catalizator.
 

Evilcarrot2

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 15, 2022
Messages
32
Reaction score
15
Points
8
Am încercat să caut, dar nu prea găsesc un răspuns pentru prepararea pd/c
Am cărbune activ și poate 50g de clorură de paladiu făcută prin dizolvarea paladiului în aqua rega și barbotarea clorului prin care a căzut o sare roșie închisă frumoasă seamănă puțin cu oxidul de fier. Și s-a uscat până la o greutate constantă.
Cum fac pd/c
Îmi cer scuze că am deviat puțin de la subiect.
Este pd/c piroforic?
 
Top