Sinteza dextroamfetaminei (Nabenhauer, 1942)

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Îmi cer scuze pentru spam, dar am găsit cheia. Imaginea pe care o afișați provine din articolul de pe Wikipedia privind stereochimia. Este greșită. Acest articol este criticat destul de dur în secțiunea Discuții.

Imaginea pe care o postez eu este cea corectă.

Prefixele l și d sunt doar prescurtări pentru dextrorotație sau levorotație: în ce direcție molecula rotește lumina polarizată. "l" =levo = la stânga, "d" = dextro = la dreapta. Dar aceste prefixe sunt vechi și nu se mai folosesc.
În nomenclatura modernă, acestea au fost înlocuite cu (+) pentru dextro și (-) pentru levo.

Prefixele L și D (majuscule) se referă la proiecțiile Fischer ale moleculelor și nu au nimic de-a face cu modul în care acestea rotesc lumina, ci în ce direcție sunt desenate părțile cheie ale moleculei. În acest caz, ele sunt de fapt inversate în raport cu prefixele d și l : d este L și l este D.

Astfel, acidul L-(+)-tartric înseamnă: "o moleculă de acid tartric care este desenată cu grupul cu cea mai mare prioritate în partea de sus a proiecției Fischer și cu grupul relevant îndreptat spre stânga, și care rotește lumina polarizată spre dreapta", a.k.a dextrorotary, a.k.a dextro, a.k.a d-tartaric acid. Aceasta este forma naturală a acidului tartric.

Și, bineînțeles, viceversa pentru acidul D-(-)-tartaric.

Acum, din câte am înțeles, ambii izomeri ai acidului tartric pot fi utilizați pentru a rezolva enantiomerii de amfetamine. Dacă utilizați acid D-(-)-tartaric, veți obține cristale de d-amph/D-tartrat care se vor prăbuși, iar dacă utilizați acid L-(+)-tartaric , veți obține cristale de l-amph/L-tartrat care se vor prăbuși.
Utilizarea acidului DL-tartaric ar fi absolut inutilă, deoarece nu ar separa nimic: ambii enantiomeri ar ieși.

Phew.
Am vorbit.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
clarificarea dvs. aici în trei comentarii a fost cel mai clarificator și absolut util lucru pe care l-am citit în ultima vreme. vă mulțumesc. Știu că ai postat asta acum 8 luni, așa că o spun acum în cazul în care nimeni altcineva nu o face, asta e ceea ce aveam nevoie pentru a clarifica toate rahaturile astea... de ani de zile nu am înțeles și am fost prea confuz pentru a încerca să mă apropii de înțelesul lor.... mulțumesc... serios
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Mare maestru. Am dizolvat 11.8gd acid tartric (cas:147-71-7) în 118g metanol, am amestecat și încălzit pentru a dizolva. Apoi se toarnă 10g de bază liberă Xuan exportată. Liniște continuă. Dar nu a apărut nimic solid. Este abordarea mea greșită? Mă puteți ajuta?
 

Attachments

  • iPoJw7SVNH.jpeg
    iPoJw7SVNH.jpeg
    5.7 MB · Views: 520

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Care este baza gratuită a lui Xuan?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ți-am trimis un tutorial video cum să. Acest post despre amfetamină. Urmăriți cu atenție și citiți secțiunea de comentarii. Dacă aveți mai multe întrebări, scrieți în DM (chat-ul nostru).
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
@G.Patton Sunt cam confuz cu privire la ce este enantiomerul și la ce este folosit, așa că vă rog să mă corectați dacă greșesc.

Deci enantiomerul natural și ușor de obținut este: acid L-(+)-tartric, acid dextrotartric, acid d-tartric, acid (2R,3R)-tartric
Cel care nu apare în mod natural și este greu de obținut este: acid D-(-)-tartric, acid tartric, acid (2S,3S)-tartric

Deci, dacă folosesc acidul L-(+)-tartric pe amfetamină racemică, sarea de levoamfetamină precipită și sarea de dextroamfetamină rămâne în soluție?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
De ce întrebi? Vrei să o cultivi? lol
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Nu xD, acidul D-(-)-tartaric este doar o durere în fund pentru a obține și nu eram sigur dacă se poate face cu acidul L-(+)-tartaric. Mereu mă încurc cu asta pentru că se pare că acidul d-tartaric se numește și acid L-(+)-tartaric și atunci nu știu care este care
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Căutați întotdeauna "natural" și "ieftin", acid tartric, atunci sunteți pe partea sigură.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Puteți utiliza și amestec racemic.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Din moment ce știu că funcționează, o voi lua, știți dacă funcționează și pentru MDMA?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Doar prețul sau/și o penurie de acid d-tartaric.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Da, ar trebui să funcționeze și pentru mdma, doar că ei trebuie să păstreze precipitarea, nu soluția. De asemenea, prefer separarea cu h20 / acid tartric dezavantaj cel puțin 2 repeta separarea. Dar din motive tehnice de cost, cred că are mai mult sens.
 

JoshL1221

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua, scuzați-mă, când spuneți "Precipităm d-amfetamina cu o cantitate suplimentară de acid d-tartaric.", cât de mult acid d-tartaric este utilizat? Mulțumesc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
La fel ca în adăugarea anterioară, cu un mic exces.
 
Top