Sinteza amfetaminei la o singură oală din P2NP cu NaBH4/CuCl2 (la scara de 1 kg)

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
20-40 de grade este optim ... veniți, în opinia mea, este mai bine să observați cum se comportă reacția și nu să mențineți o anumită temperatură în mod rigid ...

aceste regulamente, care pot fi găsite pe Internet, sunt mai ilustrative pentru a le aborda ... numai practica va duce la rezultatele corespunzătoare ...
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
@DocX @Mystery_chemistry @G.Patton

În timp ce faceți acest lucru într-un balon de 20L, ați recomanda răcirea manuală cu o baie de gheață, la fel cum se arată în tutorialul video al traseului Al/Hg?

De asemenea, deoarece P2NP nu ar trebui să fie adăugat dintr-o dată, care ar trebui să fie intervalul maxim de timp în care a fost adăugată întreaga cantitate?
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
da, aruncați fundul în gheață și începeți să adăugați p2np ... primele acuzații vor fi cele mai zbuciumate ... când bombele apar pe toată suprafața veți putea începe să adăugați p2np mai repede ... practica și observația vor învăța cât de repede și când puteți adăuga o altă porție
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Interesant! Să spunem că aș folosi 1000g P2NP, în ce porții mici l-ați împărți?

De asemenea, ce vrei să spui cu ''bombe'', te referi la bule?
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Vă mulțumesc pentru răspuns, acest lucru mă va ajuta cu siguranță și îmi va fi mult mai ușor acum.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Omule, chiar trebuie să începi să te gătești în curând :)..
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Bună,

Așa că mi-am făcut a doua încercare astăzi și a mers foarte bine, voi da o actualizare completă în curând cu imagini ale întregii proceduri.

Dar am o întrebare pe care cred că am ratat-o.



La pasul 6 am adăugat NaOH 25% în timpul agitării, iar straturile au fost separate la fel ca în descriere, întrebarea mea este.

Lichidul galben pe care îl am este freebase (a-oil), iar stratul inferior este stratul apos și este stratul pe care îl amestec cu IPA la pasul 7, apoi îl aspir și îl amestec ulterior cu freebase.

Am dreptate?

Cu cele mai bune considerații
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,740
Points
113
Deals
1
Veți înțelege în timpul reacției. Trebuie să adăugați P2NP și să mențineți temperatura sub 60 de grade C. Acesta este cel mai important parametru.

Bună ziua, bună treabă! De fapt, sunteți aproape corect. Veți adăuga IPA în stratul de apă pentru a extrage resturile de bază liberă de amfetamină din acesta. Apoi, separați straturile (aveți nevoie de unul organic), evaporați solventul și obțineți ulei de bază fără amfetamină. Apoi, puteți combina straturile și continua formarea de sare.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Haha Știu omule, am precursorii și majoritatea echipamentului de laborator gata și aștept doar balonul meu de 20L + Condensator și alte câteva elemente

Creierul meu explodează de la 6 luni de învățare haha
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Perfect :) Abia aștept să o încerc în curând!
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Bună,

Doar ca să înțeleg corect.



Ca în imagine, stratul de apă care este cel pe care îl extrag folosind IPA și apoi vid?

Baza liberă nu mai are nevoie de extracție, vacuum? Acesta va fi doar amestecat cu freebase care va fi extras din stratul de apă?

Am dreptate?

Pentru că ieri, am amestecat freebase-ul cu acid sulfuric până la pH 6 și a devenit foarte gros ca o frișcă și cu aspect alb cristal, acum a fost în congelator timp de 12h și am de gând să îl aspir astăzi și să îl curăț cu acetonă rece apoi să îl usuc.

Cu cele mai bune considerații
 
Last edited by a moderator:

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Odată ce separați ipa, de obicei distilați ipa în vid.
Unii oameni fac, de asemenea, o distilare cu aburi a uleiului A după aceea pentru a elimina orice miros neplăcut și a-l face ultra pur. (dar oamenii nu recunosc uleiul A fără mirosul urât mirositor, de obicei)
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Destul de murdar dacă te gândești la asta tbh, că oamenii ar prefera un produs necurățat
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,740
Points
113
Deals
1
Da, trebuie să combinați baza liberă din extracția apei cu partea generală.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Perfect, mulțumesc.

Voi face a treia încercare mâine, cel mai probabil, dar de data aceasta voi face extracția IPA pe stratul de apă și pe uleiul a. (Povestea completă cu poze va fi postată destul de curând)

Mai am o întrebare, lotul pe care l-am făcut ieri, l-am păstrat în congelator timp de 15ore și amestecul era gros ca o frișcă, de o culoare albă frumoasă, a fost foarte greu să îl aspir, a durat aproximativ 2h în total. Dar simt că pastele mele de amfetamină sunt încă prea umede, orice recomandări cu privire la modul de a le usca cu atenție?

În prezent o am într-o cutie de alimente din plastic fără capac și am lăsat-o timp de două ore la temperatura camerei, dar a început să devină maro foarte deschis, așa că în prezent o am în schimb în interiorul frigiderului. Este metoda frigiderului suficientă pentru ca solventul rămas să se evapore și să o usuce?

Cu cele mai bune considerații
 

Netflix

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
54
Reaction score
52
Points
18
Spălați-l cu acetonă și a doua zi obțineți pulbere pură
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,740
Points
113
Deals
1
Trebuie să o spălați cu acetonă rece uscată (fără niciun % de apă) până la alb pur. Apoi, îl puteți filtra în vid și îl puteți plasa în cutia dvs. de alimente în desicator în vid sau într-o altă cameră cu vid.
 

Eidolon-UK

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 11, 2022
Messages
3
Reaction score
6
Points
3
Câteva sfaturi utile de la prietenul meu ciphir, care a participat la discuția inițială de la vespiary:

Agitatorul suspendat este esențial, agitarea magnetică nu poate face față, este necesară o agitare extrem de viguroasă pentru partea inițială a reacției, când dubla legătură C=C este ruptă,
soluția va trece de la o culoare galbenă la o culoare albă atunci când această parte se termină.
A doua parte, reducerea grupării nitro la amină, decurge mai bine prin adăugarea cât mai rapidă a soluției de clorură de cupru dihidrat (CuCl2.2H2O),
spumează mult, astfel încât puteți atașa ieșirea unei pompe electrice de amplificare a vidului la orificiul de gaz și puteți aplica o ușoară presiune pozitivă de aer pentru a controla spumarea.
De asemenea, puteți atașa un adaptor drept anti-splash între vasul reactorului și ansamblul condensatorului pentru a împiedica spumarea să iasă pe partea superioară.
În loc de 10-20% echivalent molar de clorură de cupru, puteți încerca, de asemenea, să utilizați un echivalent molar de 8% de clorură de cupru dihidrat și un echivalent molar de 8% de sulfat de cupru pentahidrat, astfel încât să obțineți în continuare nanoparticule de Cu sau complexul NaBH4-Cu, dar cu spumare redusă. (Notă: 1000 g de P2NP înseamnă că aceasta este o reacție de 6,12 moli (1000/163,2 g/mol), astfel încât echivalentul molar de 8% este de 0,49 moli din fiecare sare de cupru).
Adăugați o cantitate saturată de sare de masă obișnuită (NaCl) la extracția de apă, deoarece are o afinitate mai mare pentru apă, ultima încărcătură de molecule de amină este împinsă din soluție și va intra în stratul nepolar.

Aside:
Știu că Ciphir, în mod normal, după conversia nitro în amină, adaugă acid acetic glacial până la pH=4 pentru a împinge amina în stratul apos (orice efervescență este stingerea excesului de NaBH4, utilizați mai puțin data viitoare). Se îndepărtează IPA până la aproximativ 97C, apoi se bazifică la pH=11 cu NaOH, apoi se distilează cu abur cu un vaporizator de hârtie de perete conectat la o intrare în centrul vasului de reacție.
Cu ajutorul unei pâlnii septice de 2 l, se colectează apa (stratul inferior) pentru extracție, se păstrează stratul nepolar, deoarece acesta este uleiul liber pur al aminei.
Se extrage stratul apos de 3 ori cu DCM sau un alt solvent nepolar nemiscibil cu apa, se adaugă sare în stratul apos pentru extracția finală.
Se combină faza organică și extractele și se distilează solventul NP.
Se amestecă uleiul de amină cu 5 părți de izopropanol anhidru (IPA), se amestecă acidul sulfuric cu 2 părți de IPA anhidru, se adaugă până la pH=9, apoi se adaugă cu mare atenție până la pH=6,7, se filtrează solidul alb amorf cu ajutorul pâlniei Buchner (nu este posibilă cristalizarea cu această amină), se usucă solidul în pâlnie cu vid.
Se verifică pH-ul filtratului, se adaugă mai mult acid dacă este necesar, se pune la congelator pentru a doua recoltă, se repetă procesul până când nu mai precipită sulfat de amină.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Da, aveți dreptate. Greșeala mea, mulțumesc pentru clarificare.
 
Top