Σύνθεση 4-MMC (μεφεδρόνη). Πλήρης βιντεοσκοπημένη διδασκαλία.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Πιθανότατα πρόκειται για ακετόνη κακής ποιότητας. Υπάρχουν λίγες λεπτομέρειες, έχετε ήδη γράψει σε ιδιωτικά μηνύματα, θα συνεχίσουμε εκεί.
 

vig212

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 27, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Στην πραγματικότητα, το τελικό προϊόν φέρνει δάκρυα στα μάτια και καίει στη γλώσσα.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Γεια σας, μπορεί κάποιος να μοιραστεί έναν αξιόπιστο προμηθευτή της 2-βρωμο-4-μεθυλο-προπιεοφαινόνης ή της 4-μεθυλο-προπιεοφαινόνης στην Ευρώπη, παρακαλώ; PM ime αν δεν επιτρέπονται διαφημίσεις στο φόρουμ εδώ. Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με το ποια είναι ασφαλέστερη (λιγότερο παρακολουθείται) για την απόκτηση θα εκτιμηθεί επίσης. Ανυπομονώ να δοκιμάσω τη σύνθεση στο βίντεο, αλλά πρέπει να βρω κάποιο αρχικό υλικό.
 
Last edited:

Bazooka90

Don't buy from me
Resident
Joined
May 8, 2022
Messages
40
Reaction score
3
Points
8
Προς το παρόν δεν μπορώ να βρω το διαχωριστικό χωνί κυλίνδρου σταθερής πίεσης 250ml. Έχω άλλη επιλογή; Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ιδέα;
 

Bazooka90

Don't buy from me
Resident
Joined
May 8, 2022
Messages
40
Reaction score
3
Points
8
Ευχαριστώ φίλε, δικό μου λάθος. Ήθελα να πω

Χωνί πτώσης σταθερής πίεσης. Πώς μπορώ να αυτοσχεδιάσω ένα;

 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να συνδέσετε τον προσαρμογέα Claisen με το συνηθισμένο χωνί σταγόνας... Ή να στάξετε σταγόνα προς σταγόνα με σταγονόμετρο/πιπέτα από το φαρμακείο.
 

WundaBearz41

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
"Μεθυλαμίνη 40% (υδατικό διάλυμα) - 200 ml"

Μπορεί αυτό να αντικατασταθεί με Methylamine HCI; Παρατήρησα ότι πρόκειται για μια χνουδωτή σκόνη, το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

WundaBearz41

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Βρήκα αυτό, αλλά δεν υπάρχει πραγματική λύση στο τέλος, νομίζω ότι ο OP αυτής της ανάρτησης κόλλησε επίσης:
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/methylamine-hcl-usage.1135/#post-3791
 

Bazooka90

Don't buy from me
Resident
Joined
May 8, 2022
Messages
40
Reaction score
3
Points
8
Ξεκινώντας με 100g 2br4m ακολούθησα τα βήματα όπως στο βίντεο αλλά αντί για βενζόλιο χρησιμοποίησα τολουέν και αντί για nmp χρησιμοποίησα dmf.
Η απόδοσή μου ήταν μόνο 10 γραμμάρια σκόνης, πρέπει να αναφέρω ότι αντί για 55 υδροχλωρικό οξύ χρησιμοποίησα μερικές σταγόνες επειδή δεν είμαι σίγουρος αν ξέρω πώς να μετρήσω το PH. Κάποια πρόταση για το πού κάνω λάθος;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Έχετε ήδη απαντήσει.
Το μεγαλύτερο μέρος του προϊόντος σας είναι σε μορφή ελεύθερης βάσης. Θα φτιάξω ένα θέμα για το pH, θα σας συνδέσω μόλις το δημοσιεύσω.
 

Sitr1x

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Γεια σας, πρώτη φορά ποστάροντας μακροχρόνιος αναγνώστης των φόρουμ εδώ και πολλών άλλων ομάδων χημείας.

Κατ 'αρχάς, μεγάλο σεβασμό στους Εμπειρογνώμονες εδώ για την παροχή βοήθειας σε μια κοινότητα επίδοξων χημικών, μου δώσατε πίστη και πολύ περισσότερη ελπίδα στο ταξίδι της μάθησης μου, και μόλις αποκτήσω περισσότερες γνώσεις με την οργανική χημεία ελπίζω να είμαι σε θέση να επιστρέψω με κάποιο τρόπο στο εγγύς μέλλον.

Εν πάση περιπτώσει, στο θέμα της ανάρτησής μου. Πρόσφατα έμαθα πολλά στο clear-net από τα αρχεία Rhodium και erowid κ.λπ. για να διευρύνω το πεδίο εφαρμογής και την κατανόηση των κοινών τεχνικών που χρησιμοποιούνται στη χημεία γενικά και πιστεύω ακράδαντα ότι σιγά σιγά αποκτώ μια καλή αντίληψη όλων των βασικών, ας πούμε. Ωστόσο, υποθέτω ότι θα μπορούσατε να πείτε ότι έχω προσκρούσει σε τοίχο και χρειάζομαι κάποια συμβουλή.

Αρχικά η ελπίδα μου ήταν να μάθω να παράγω φαινυλο-2-προπανόνη (P2P), και στη συνέχεια να προχωρήσω στην παρασκευή Crystal Meth που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.
Ωστόσο, χωρίς τον κατάλληλο εξοπλισμό αυτή τη στιγμή(Σύντομα θα αγοράσω ένα κιτ απόσταξης, ένα κατάλληλο κιτ γυάλινων σκευών, μαγνητικό αναδευτήρα και Vaccum κ.λπ...) Ειλικρινά, έχασα την πίστη μου και αποθαρρύνθηκα πολύ για να κάνω οποιαδήποτε αξιοπρεπή προσπάθεια.
Βρήκα μια καλή πηγή για την απόκτηση νιτροαιθανίου για ένα από τα συνθετικά που σκεφτόμουν σοβαρά μέσω του eBay, ως υγρή μορφή του "Nail Brush Saver" μαζί με άλλα regeants, αλλά εξακολουθούσα να είμαι διστακτικός στην ικανότητά μου χωρίς τον εξοπλισμό που υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Έτσι, εν τω μεταξύ, μετά από αυτή την αρχική πτώση έχω προσπαθήσει να διατηρήσω τη θετική στάση και απλά να απορροφήσω όσα περισσότερα μπορώ για την Οργανική Χημεία ..

Εν πάση περιπτώσει, έτυχε στη συνέχεια να σκοντάψω σε αυτόν τον ιστότοπο διαβάζοντας για αυτό σε άλλα φόρουμ και βρήκα αυτό το καταπληκτικό μέρος όπου το περιεχόμενο είναι πολύ πιο φρέσκο και η κοινότητα φαίνεται πολύ πιο μορφωμένη από άλλες που έχω δει και τότε βρήκα αυτό το συγκεκριμένο νήμα συγκεκριμένα που τράβηξε την προσοχή μου. Λατρεύω πραγματικά τον τρόπο με τον οποίο συγκροτήθηκε το βίντεο και τώρα έχω μετατοπίσει την προσοχή μου στην παραγωγή 4-MMC για το τελικό προϊόν του πρώτου μου νόμιμου πειράματος.

Σύντομα θα έχω όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για να το δοκιμάσω πραγματικά και ήλπιζα αν θα μπορούσα να ζητήσω μερικά πράγματα χωρίς να ζητήσω πολλά ταυτόχρονα.

Έχω βρει πρόσβαση σε όλα τα συστατικά εκτός από μερικά προφανή, καθώς πιστεύω ότι είναι αρκετά αυστηρά ελεγχόμενα γενικά, απ' όσο γνωρίζω.

Τα αντιδραστήρια για τα οποία μιλάω είναι η 4-μεθυλοπροπιφαινόνη και η υδροχλωρική μεθυλαμίνη (40% υδατικό διάλυμα).

Έχω διαβάσει και τους δύο συνδέσμους που επισυνάπτω παρακάτω σχετικά με την παραγωγή από το μηδέν. Ωστόσο, αναρωτιόμουν πρώτον με τη μεθυλαμίνη, υπάρχει τρόπος να μειωθεί η κλίμακα της όλης συνταγής, ενώ εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ακριβώς η ίδια μέθοδος βίντεο στο νήμα εκεί. Θα με βοηθούσε πραγματικά κάνοντας τις πρώτες μου προσπάθειες πιο προσιτές στο σύνολό τους. Ή μήπως υπάρχει κάποια μέθοδος μικρότερης κλίμακας εδώ που θα μπορούσατε να μου υποδείξετε, η οποία θα ήταν επίσης εξαιρετική =)

Υδροχλωρική μεθυλαμίνη-σύνθεση μεγάλης κλίμακας

Όσον αφορά το μέγεθος κλίμακας, η προτεινόμενη μέθοδος που βρήκα παρακάτω για την 4-μεθυλοπροπιφαινόνη είναι λειτουργική για μένα, ωστόσο σε αυτό το στάδιο ήλπιζα ότι κάποιος ειδικός εδώ θα μπορούσε ενδεχομένως (παρακαλώ πολύ) να κάνει ένα βίντεο σε βάθος, ή να μου δείξει τη σωστή κατεύθυνση για μια καλή μέθοδο που είναι λίγο πιο φιλική προς τον "ερασιτέχνη χημικό" lol?

Σύνθεση της 4-μεθυλο-προπιοφαινόνης από τολουόλιο με αντίδραση με τη μέθοδο της χειροτεχνίας Φρίντελ-1kg κλίμακας

Ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά και κορίτσια, και ελπίζω να σας κρατήσω όλους ενήμερους για τα ταξίδια και τις διαδρομές μου στο εγγύς μέλλον. Είμαι πολύ αφοσιωμένος στο να μαθαίνω όσο το δυνατόν περισσότερα και κάθε βοήθεια εκτιμάται πολύ. Παρακαλούμε να μου στείλετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αν αισθάνεστε πιο άνετα να συζητήσετε τα πράγματα με αυτόν τον τρόπο.

Στην υγειά μας,
Sitr1x.
 
Last edited:

Sitr1x

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Αυτή ήταν και η αρχική μου σκέψη, καθώς έχω διαβάσει παρόμοια προβλήματα με άλλα συνθετικά σε νήματα στο παρελθόν.

Οπότε υποθέτω ότι θα πρέπει κάποιος να συνθέσει μόνος του την ακετόνη ή μπορείτε ακόμα να ξεφύγετε με τη χρήση ακετόνης από το κατάστημα; Ή μήπως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη καθαρότητα που πρέπει να αναζητήσω όταν πρόκειται για τέτοιου είδους χημεία που πρέπει να ακολουθήσω; Ευχαριστώ
 

Sitr1x

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Καθώς ήμουν πολύ απασχολημένος με την ανάγνωση, δεν συνειδητοποίησα ότι το βίντεο σύνθεσης μεθυλαμίνης που κατέβασα στο παρασκήνιο που ανέφερα στην προηγούμενη ανάρτησή μου γίνεται στην πραγματικότητα σε μια αξιοπρεπή κλίμακα εκκίνησης lol

Γι' αυτό σας παρακαλώ να αγνοήσετε αυτό το μέρος. Απλά θα πρέπει να περιμένω μέχρι να πάρω τα κατάλληλα γυάλινα σκεύη και το κιτ απόσταξης που μου φαίνεται.
 

ShiftingWaterfall

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 6, 2022
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
γνωρίζει κάποιος εδώ τη διαφορά στις επιδράσεις του ρακεμικού 4mmc σε σύγκριση με το εναντιομερές 4mmc; θέλω να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το φτιάξω
 

WundaBearz41

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Ναι! Καλό αίτημα θα το ήθελα κι εγώ πολύ.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Γεια σας. Αν διαλύσω 2-βρωμο-4-μεθυλοπροπυφαινόνη σε NMP, θερμάνω το όλο πράγμα στους 40 βαθμούς C και μόνο στη συνέχεια προσθέσω μεθυλαμίνη 40% σε νερό, πρέπει να την προσθέσω τμηματικά ώστε να μην υπερβεί τους αναφερόμενους 60 βαθμούς C ή μπορώ να την προσθέσω όλη μαζί; Μόνο μετά την προσθήκη της μεθυλαμίνης προσθέτω κρύο νερό και βενζόλιο.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Μπορείτε να προσθέσετε όλη τη μεθυλαμίνη ταυτόχρονα και μην ανησυχείτε πολύ για την υψηλή θερμοκρασία.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας. Μόλις παρατήρησα ότι κατά την προσθήκη μεθυλαμίνης 40% σε νερό σε διάλυμα 2-βρωμο-4-μεθυλο-προπιφαινόνης σε NMP (θερμαινόμενο στους 40 βαθμούς C), η θερμοκρασία ανέβηκε απότομα στους 60 αρκετούς βαθμούς. Εξ ου και η ανησυχία μου.

Τελικά, το προϊόν βγήκε ούτως ή άλλως μπλε, αδύνατο να ξεπλυθεί με ακετόνη, αλλά αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι η ακετόνη δεν ήταν παγωμένη (δεν είχα ξηρό πάγο για να την ψύξω) και ήταν σε θερμοκρασία δωματίου. Ως εκ τούτου, πιθανότατα μια μάζα ακαθαρσιών και αποικοδόμηση / μετατροπή σε dimmer.

Παρόλα αυτά, ευχαριστώ και πάλι
 
Top